Historia, o której miał nie usłyszeć świat [WIDEO]
To film o tych, którzy nie chcieli by świat o nich zapomniał. A bardziej – to film o tych, którzy chcieli by świat się o nich dowiedział.
Wczoraj, 27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyły się specjalne pokazy filmu „Kto napisze naszą historię”. Jeden z nich – w Paryżu, w siedzibie Unesco. Film będzie można obejrzeć na ponad 50 pokazach w Polsce i ponad 250 za granicą. Zobacz zwiastun filmu:
Podziemne Archiwum w Getcie
Film „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman to fabularyzowany film dokumentalny o podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego powstałym z inicjatywy Emanuela Ringelbluma w 1940 roku, które zajmowało się dokumentowaniem życia w getcie warszawskim. Tak zwane Archiwum Ringelbluma wpisane zostało na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa. Jest ono unikalnym zbiorem dokumentów stanowiących jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie polskich Żydów. UNESCO wraz ze Światowym Kongresem Żydów objęło film specjalnym patronatem.
Widzowie będą mogli obejrzeć film na ponad 50 pokazach w Polsce i ponad 250 za granicą, w tym między innymi w siedzibie UNESCO w Paryżu, w Muzeum Tolerancji w Los Angeles, czy też w Muzeum POLIN w Warszawie. W rolach głównych wystąpili polscy aktorzy, m.in.: Piotr Głowacki, Jowita Budnik, Karolina Gruszka i Wojciech Zieliński. Głosów w filmie użyczyli: nagrodzony Oscarem za film „Pianista” Adrien Brody oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen („Ukryta prawda”, „Czarownice z Salem”, „Nixon”). Zdjęcia do części fabularyzowanej filmu zostały zrealizowane w Polsce. Łącznie 19 dni w Łodzi, Warszawie oraz w Wolsztynie przy udziale polskiej ekipy zdjęciowej oraz polskich twórców.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |