Jak uchronić się przed grypą? [WIDEO]

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wirus grypy ma zdolność przeżywania – na rękach – kilkudziesięciu minut, o czym warto pamiętać, bo jest to jedna z najczęstszych dróg przenoszenia zakażeń – mówi doktor Paweł Grzesiowski.

Jak wskazał, kaszląca czy kichająca osoba rozpryskuje wirusa na ok. 1,5 metra! Warto więc regularnie myć ręce! Cała rozmowa poniżej:

„Aktualnie do Polski dotarła fala tegorocznej grypy sezonowej” – zaznacza dr Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji. W ostatnich tygodniach odnotowano największą liczbę zachorowań, to jest ok 250 tys. osób tygodniowo z nowo rozpoznaną chorobą grypopodobną lub grypą, dlatego że w Polsce nie mamy rozdzielności rejestracyjnej i rejestrujemy grypę oraz choroby grypopodobne, czyli niepotwierdzone testami grypowymi”.

Lekarz ocenia, że grypa co roku dotyka ok. 10-15 % społeczeństwa, czyli w Polsce – jak zaznaczył – „to ok. 3-4 mln ludzi, a więc nie jest tak, że chorują wszyscy”. Jak tłumaczy, część osób ma naturalna odporność, część osób nie ma okazji się zarazić, a część osób jest zaszczepiona.

Zobacz także
Wasze komentarze