Jak żyć, gdy udało się przetrwać? [RECENZJA]
Na czas przetrwania można zebrać się w sobie, znieść niewyobrażalne trudności, ból, śmierć najbliższych, wykrzesać z siebie siły mimo głodu, chorób, wyczerpania, poczucia bezsensu. Można odrzeć się z emocji, nie wyrażać ich, nawet nie krzyczeć z bólu. Gdy już uda się przetrwać, pojawia się pytanie: co dalej? Jak żyć?
Katarzyna Madoń-Mitzner, Magda Szymańska, Maria Buko „Przetrwałam” Dom Spotkań z Historią 2017.
Bohaterki książki opowiadają o tym, jak przetrwały niemieckie obozy koncentracyjne, pracę przymusową, sowieckie łagry, zesłania oraz więzienia w stalinowskiej Polsce, jak przeżyły uwięzienie, jak je zapamiętały i jak poradziły sobie z traumą. To przede wszystkim opowieści o wchodzeniu w dorosłość i stawaniu się kobietą w nieludzkich, tragicznych warunkach wszechobecnej przemocy. To uniwersalne historie o tym, jak okrutnie i trwale „wielka historia” potrafi zaburzyć indywidualne losy, powodując traumę całych rodzin i pokoleń. Jak wyglądał powrót do życia po traumie niemieckich obozów, sowieckich łagrów, czy więzień w stalinowskiej Polsce? Jakie były dalsze losy więźniarek Ravensbrück, Auschwitz-Birkenau, Workuty, Fordonu? Jak ich doświadczenia wpłynęły na życie ich rodzin, ich dzieci? Na ile umiały o tym opowiedzieć?
W ostatnim czasie wydano również audiobook. Wstrząsające wspomnienia kobiet, które przetrwały, czytają wybitne aktorki: Julia Kijewska, Małgorzata Pieczyńska i Kinga Preis.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |