Jakie są różańce?
Z różańca korzysta każdy wierny kościoła katolickiego i w wielu sercach zajmuje on szczególnie ważne miejsce. Mało kto jednak wie, że ten wyjątkowy przedmiot występuje w wielu wersjach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do lektury naszego artykułu.
W czym różańce się od siebie różnią?
Klasyczny różaniec z kilkudziesięcioma koralikami nie traci swojej popularności, ale obok niego zaczynają coraz częściej funkcjonować też nieco mniejsze wersje. Co jest tego powodem? Przede wszystkim przeważają tu kwestie praktyczne. Wielu wierzących pragnie mieć tego rodzaju symbol zawsze przy sobie, a nie każdy model jest równie łatwy i poręczny w noszeniu. To właśnie z tego względu możemy mówić dziś o modzie na różańce w formie bransoletek, a nawet pierścionków. Tego rodzaju dewocjonalia są też dyskretniejsze, a przez to mogą być traktowane bardziej osobiście.
>>> Różaniec to ulubiona modlitwa Polaków. Codziennie odmawiają go dwa miliony z nas!
Czy tego rodzaju trend jest czymś złym? Absolutnie nie. W odmawianiu modlitwy nie liczy się to, jak dany różaniec wygląda, tylko fakt, że pomaga wiernym odpowiednio skupić myśli i skierować je ku Bogu.
Istnieje także ogromne zróżnicowanie w kwestii materiałów, z których wykonywane są różańce. Bardziej okazałe modele robione są z metali szlachetnych takich jak złoto czy srebro, a także kryształów i bursztynów, ale nie brakuje też wersji z różnego rodzaju kamieni, drewnianych koralików czy nawet skromnych różańców ze splecionego sznurka.
Tradycyjne różańce – jak wyglądają
Przeciętny wierny, myśląc o różańcu, wyobraża sobie długi sznur składający się z pięciu dziesiątek, które ułatwiają liczenie koronki podczas odmawiania modlitwy. Posiadają one łącznie 53 małych koralików, 6 większych oraz zwieńczenie w formie krzyżyka. Idealnie sprawdzają się one na wszelkiego rodzaju nabożeństwach, więc są idealne dla osób, które często chodzą do kościoła. W sklepach z dewocjonaliami są one często sprzedawane w poręcznych etui lub sakiewkach, które ułatwiają ich przenoszenie.
>>> Żywy Różaniec – czy rzeczywiście „żywy”? Prawdziwe oblicze kół różańcowych [REPORTAŻ]
Różańce w formie bransoletki
To bardzo wygodna i coraz popularniejsza forma różańca. Bransoletkę różaniec możesz swobodnie nosić na nadgarstku, dzięki czemu sięgnięcie po nią w dowolnej chwili jest bardzo ułatwione. Z racji na mniejsze rozmiary składa się tylko z jednej dziesiątki koralików oraz krzyżyka. Elementy są nawleczone na sznurek, który możesz dopasować do swojej ręki i zawiązać zgodnie z własnym upodobaniem.
Tego rodzaju różańce bransoletki są szczególnie polecane dla osób, które chcą mieć swój symbol wiary zawsze przy sobie, a niekoniecznie manifestować się z nim w bardzo jawny sposób.
Inne rodzaje różańców
Do ciekawych rozwiązań w kwestiach różańcowych należą też pierścienie. Posiadają one specjalne wypustki na zewnętrznym obwodzie, które spełniają tę samą funkcję co tradycyjne różańce – pozwalają się skupić i ułatwiają liczenie. Jeżeli jesteś zainteresowany zapoznaniem się z różnymi wersjami różańców i chciałbyś kupić jakiś dla siebie, odwiedź stronę internetową liturgiczny.pl. Z pewnością znajdziesz tam model, który Ci się spodoba.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |