Jan Paweł II

Fot. cathopic.com

Jan Paweł II zachęcił Włochów do protestu przeciwko mafii

Hiszpański historyk José Luis Orella w opublikowanej pod koniec lipca książce pt. „Terroryzm w Europie dobrobytu” wskazał na ważną rolę św. Jana Pawła II w negatywnym nastawieniu włoskiego społeczeństwa wobec przestępstw popełnianych przez organizacje mafijne.

Wykładowca madryckiego uniwersytetu CEU San Pablo wskazał, że jednym z przełomowych wydarzeń było zamordowanie przez sycylijską mafię księdza Giuseppe Puglisiego we wrześniu 1993 r., sycylijskiego duszpasterza, który krytykował mafię.

>>> Dlaczego szatan tak bardzo boi się Jana Pawła II? 

Prof. Orella przypomniał w swojej książce, że zabójstwo kapłana miało miejsce krótko po antymafijnych przemówieniach papieża Jana Pawła II. Autor książki wskazał, że wydarzenia te zmobilizowały włoskie społeczeństwo do odważniejszych wystąpień przeciwko organizacjom mafijnym. Najbardziej krytycznym wobec mafii przemówieniem Jana Pawła II była wygłoszona w Agrygencie na Sycylii w 1993 r. homilia, podczas której papież potępił jej członków.

W opublikowanej przez wydawnictwo Dykinson książce hiszpański ekspert ds. historii współczesnej oraz prawa wskazuje na upowszechnienie się zjawiska terroryzmu po II wojnie światowej, szczególnie po 1968 r. Odnotowuje, że znaczna część działających w Europie Zachodniej organizacji terrorystycznych była związana z ideologią skrajnej lewicy. Wskazał, że niektóre z nich były wspierane przez służby wywiadowcze państw komunistycznych, np. Stasi z NRD.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze