Jesień – piękny, intensywny i bogaty czas w przyrodzie
Czy koniec lata oznacza nudę w przyrodzie? Nic bardziej mylnego! Jesienią w przyrodzie dzieje się naprawdę wiele. To intensywny czas dla roślin, zwierząt i grzybów. Sprawdźmy więc, co się będzie działo w najbliższych tygodniach.
Początek września, dzień coraz krótszy, już nie ma upałów, a w ostatnich dniach nawet pochmurno i deszczowo. Powroty do szkół i do pracy. W kalendarzu jeszcze lato, ale coraz śmielej daje o sobie znać jesień. Co się dzieje w tym czasie w przyrodzie? Bardzo wiele. Jak z początkiem wiosny fauna i flora budzi się do życia, tak teraz trwa przygotowanie do restartu. Jedni wybierają się w daleką podróż, drudzy rozpoczną za chwilę intensywny okres godowy, a wybierając się w najbliższych dniach do lasu, dane nam będzie zbierać owoce, które przygotowała nam natura.
Odloty
Jeśli mieliśmy trochę szczęścia, to na przestrzeni całego ubiegłego miesiąca mogliśmy podziwiać niezwykłe zebrania na polach, łąkach i na skrajach lasów. Co roku właśnie o tej porze zbierają się na tzw. sejmikach bociany, aby po intensywnym żerowaniu odlecieć na swoje zimowiska do Afryki Środkowej i Południowej. Odloty i przyloty tych dostojnych ptaków to zawsze coś niesamowitego. Sam lot z przerwami do miejsca docelowego trwa ok. 2-3 miesięcy, w zależności od tego, gdzie bociany chcą przezimować. Tylko najwytrwalsze osobniki obierają za cel podróży tereny RPA. Dziennie bociany pokonują ok. 200 km, a przy tak długich odległościach pomocne są im prądy powstałe na skutek nagrzania ziemi. Oszczędzają w ten sposób siły na aktywny lot na krótkich odcinkach. Kolejność, w jakiej odlatują ptaki, jest również ważna. Jako pierwsze podrywają się do lotu dorosłe bociany, które nie prowadziły lęgów. Następne w kolejności są młode, dla których pierwsze loty na zimowiska są bardzo trudne i wyczerpujące. Jako ostatnia odlatuje grupa, która wychowała młode. Na swoich zimowiskach bociany przebywają najczęściej do końca lutego, w zależności od tego, w której części Afryki znajdują się. Ponownym widokiem bocianów będziemy mogli cieszyć się wiosną.
Rykowisko
W drugiej połowie września, grubym basowym rykiem, dadzą znać o sobie jelenie szlachetne. To właśnie mniej więcej w tym czasie rozpoczyna się ich okres godowy, zwany rykowiskiem, który trwa ok. 4 tygodni. Głosowo samce najbardziej aktywne są w nocy. Zaczynają tuż przed zachodem słońca i kończą o świcie. Głośny ryk byków rozlega się echem na wiele kilometrów po okolicy. Rykowiskiem określa się również miejsce pojedynków byków i samych godów. Te 4 tygodnie to bardzo intensywny czas dla jeleni przed porą zimową. Na wiosnę przyjdzie okres zrzutów poroża, formowania nowego i wychowanie młodych.
>>> Radosław Bukowski: śmieci do kosza, nie do lasu!
Dary lasu
Chociaż już latem mieliśmy okazję na całkiem dobry zbiór pierwszych grzybów, to jednak te najbardziej znane i kultowe pojawią się w lasach już niebawem. Kolejnymi bogactwami lasu, które mamy na wyciągnięcie ręki, i które możemy zbierać jesienią, są jeżyny i maliny. Obecnie częściej mamy je w swoich przydomowych ogródkach i na działkach, ale do lasu również możemy się wybrać. W niektórych częściach Polski ich obecność w leśnych gęstwinach to już niestety rzadkość. Przełom lata i jesieni to również złoty okres dla miłośników pszczelarstwa i mnóstwo pracy dla samych pszczół. To wszystko za sprawą pory kwitnienia wrzosów. Piękne, wrzosowe dywany są bardzo pospolite w naszym kraju. Wrzosy występują w różnych zbiorowiskach roślinnych o zmiennej wilgotności, ale zawsze jednak na glebach kwaśnych i ubogich. Wykorzystywane są w lecznictwie, dekoracji oraz jako rośliny miododajne. Słodki, wrzosowy przysmak to u nas prawdziwy rarytas wśród miodów.
Obalamy mity
Końcówka lata i początek jesieni to również czas żerowania jeży. Po zmroku możemy je spotkać na swoich działkach, w ogrodach, bywają również „mieszczuchami” i odważnie przemierzają miejskie osiedla. Od czasów starożytnych aż po dziś dzień w kulturze utarł się obraz jeża przedstawianego z jabłkiem na grzbiecie. To jednak mit! Po pierwsze jeż nie dałby rady nabić jabłka na swoje kolce, a po drugie jeże nie są roślinożerne i tym samym nie gustują w jabłkach. Żywią się owadami, ślimakami i małymi gryzoniami, przyczyniając się często do zmniejszania liczby tych szkodników. Jeż żyje do 10 lat, a w Polsce jest objęty ochroną.
>>> Jesień – dobry czas na polskie góry [WIDEO]
W jesień wejdźmy z przytupem. Nie dajmy się zmiennej aurze i dbajmy o naszą odporność. Zachęcajmy się wzajemnie do podejmowania nowych wyzwań i postanowień. Na łonie natury, podczas grzybobrania, miejmy dobre oko i uzbierajmy pełne kosze tych jesiennych skarbów.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |