Fot. pixabay

Książki, które rozbudzą Twoją wiarę 

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Szukasz książek, które poruszą Twoje serce, ale nie wiesz, po jaką pozycję sięgnąć? Mamy dla Ciebie kilka propozycji! 

Bez względu na to, czy lubisz czytać książki czy nie, na pewno masz chociaż jedną taką pozycję, która zostawiła jakiś ślad w Twoim sercu. Takie lektury są najważniejsze, ponieważ pozwalają spojrzeć na życie inaczej, często dodając mu więcej koloru. Cała zagwozdka polega jednak na tym, aby w gąszczu wielu dobrych lektur znaleźć prawdziwe „perełki”. Sprawdź naszą listę, jeśli szukasz książki, która ma przemienić serce.  

 #1 – Alicja Lenczewska „Świadectwo. Dziennik duchowy”  

To doskonała lektura dla osób głodnych dialogu duszy z Bogiem. Jeśli porywały Cię rozmowy św. Siostry Faustyny z Jezusem, to ta książka z pewnością również poruszy Cię do głębi. W zapiskach Alicji można znaleźć samego siebie, zaobserwować, jak rozwija się dusza współpracująca z Bogiem, a przede wszystkim odkryć bardzo praktyczne i życiowe odpowiedzi Jezusa. Tej książki nie da się czytać zwyczajnie. Przeczytany fragment porusza, dojrzewa w sercu i otwiera na bardzo osobistą, głęboką relację z Jezusem Chrystusem. Te lekturę szczególnie polecam osobom zastanawiającym się nad życiem konsekrowanym lub świeckim, ale nie w małżeństwie.  

 #2 – Monika i Marcin Gajdowie „Jak współpracować z łaską”  

Najwłaściwszym określeniem tej pozycji byłoby stwierdzenie, że jest to niejako „podręcznik dążenia do świętości”. Katoliccy psychologowie w bardzo logiczny sposób przedstawiają pewne „typy” świętości; wskazują, w jaki sposób praktycznie odpowiedzieć na łaskę i z jakich rozwiązań korzystać, by wzrastać i budować coraz bliższą relację z Bogiem. Jeśli ktoś lubi konkretne wskazówki i ćwiczenia, to ta lektura pozwala naprawdę odmienić życie.  

>>>Tropiciele internetowych herezji 

 #3 – Gabriela Bossis „On i ja” 

Kolejna perełką duchowej literatury jest trzytomowy dialog mistyczki Gabrieli Bossis z Jezusem. Jest to przepiękna podróż, w trakcie której Pan tłumaczy duszy, jak przychodzi do niej w codziennych, błahych wydarzeniach. Pokazuje i rozwiewa jej wątpliwości – jak prowadzi ją przez pracę, jak trwa z nią w spotkaniach z przyjaciółmi, jak przeżywa z nią jej obawy i je koi. Ta lektura pomaga zrozumieć, że Pan jest bliżej, niż się wydaje, a każde życiowe zdarzenie jest w istocie jednym z wielu elementów Bożego planuDialog prowadzony przez Jezusa z Gabrielą jest niejako odpowiedzią na dojrzewanie duszy w świeckim świecie. Książka „On i ja” pozwala spojrzeć na swoją codzienność ze słodkiej, Boskiej perspektywy. 

 #4 – „Szkoła Pokory” 

Czwartą pozycją, którą warto przeczytać jest „Szkoła pokory” napisana przez braci ze Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa. To krótkie, codzienne rozważania. Nie dość, że pobudza do refleksji, uwrażliwia serce, to jeszcze pomaga wykształcić łagodną postawę serca w przeżywaniu życia i jego doświadczeń. Obok „Szkoły pokory” nie da się przejść obojętnie. 

 #5 – Luiza Piccarreta 24 godziny męki pańskiej 

Książka Luizy Piccarrety to wyjątkowy zbiór modlitw, medytacji i wizji przedstawionych tej mistyczce, dotyczących ostatnich chwil życia Jezusa na ziemi. Pozycja pozwala stać się niejako żywym uczestnikiem tych wydarzeń, uzupełniając ich przeżywanie przez westchnienia do Matki Bożej czy świętych. Wartość tej książki najlepiej oddaje tekst na tylnej okładce, na której czytamy, że „tworzy [ona] wielkie nabożeństwo pasyjne, przez które niemal namacalnie uczestniczymy w Męce Chrystusa, jednocząc się z cierpiącym Panem w Jego wielkim dziele odkupienia”. Zdecydowanie warto. 

>>>Czytanie duchowe, czyli jak modlić się, czytając książkę?

 #6 – Monika i Marcin Gajdowie „Świątynia” Gajdy  

Druga na liście pozycja małżeństwa Gajdów to książka będąca wprowadzeniem do kontemplacji. Pozwala zagłębić się w duszę, wyciszyć, „usłyszeć” głos Boga wewnątrz siebie. Jeśli potrzebujesz wyciszenia, to sięgnij właśnie po „Świątynię”. Kiedy człowiek decyduje się „zatrzymać” i odciąć na chwilę od zewnętrznych bodźców, to jego wnętrze o wiele mocniej dochodzi do głosu i pomaga dostrzec rzeczy, których do tej pory się nie zauważało. 

 Podsumowując, każda z tych książek w nieco inny sposób porusza duchowość i życie człowieka. Niektóre pomagają zbudować relacje, inne uczą rozwijać właściwe postawy serca, a jeszcze inne pomagają zagłębić się w modlitwę w zupełnie nowy sposób. Niezależnie od tego, na którą z tych książek się zdecydujesz, z pewnością zostanie z Tobą na dłużej. Spróbuj! 

 

Zobacz także
Wasze komentarze