spowiedź spowiednik konfesjonał

Fot. cathopic

Spowiedź po narodowej kwarantannie. Jak się przygotować?

Sakrament pojednania po kilku miesiącach narodowej kwarantanny wymaga nieco innego rachunku sumienia. Przygotowaliśmy kilka wskazówek.

Zdecydowana większość Polaków nie przystąpiła do spowiedzi tuż przed Wielkanocą. Sam Episkopat zalecał, aby przełożyć sakrament pojednania na czas po ustaniu pandemii. Mimo że wciąż notujemy dziennie znaczną liczbę zachorowań, to wierni wrócili już do kościołów. Wielu katolików rusza więc do konfesjonałów. Jak przygotować się do spowiedzi po tak długim czasie nieobecności na mszy św.?

Dyspensa od uczestniczenia w mszy świętej

Biskupi diecezjalni na czas pandemii udzielili dyspensy od uczestniczenia we mszy świętej. To oznacza, że nasza nieobecność w tym czasie na niedzielnej Eucharystii nie skutkuje grzechem. Warto jednak zaznaczyć, że oglądanie transmisji mszy w telewizji czy Internecie nie jest równoznaczne ze spełnieniem obowiązku niedzielnego. Mogła być ona oczywiście pomocna, ale warto zastanowić się, jak w czasie narodowej kwarantanny przeżywaliśmy niedzielę. Czy był to dla nas czas zbliżenia się do Boga? Nie mogliśmy być w kościele, ale czy pamiętaliśmy o modlitwie lub o rozważaniu czytań?

>>> 5 kroków codziennego rachunku sumienia

Czy mieliśmy czas dla Boga?

Warto też zadać sobie pytanie o to, na ile uwzględnialiśmy Boga w naszym wolnym czasie. Czy czas spędzony w domu był wyłącznie poświęcony na seriale, gry i książki? Czy może znajdowaliśmy również chwile na lekturę Pisma Świętego?

fot. unsplash

Żal doskonały i Komunia Św. duchowa

Czy korzystaliśmy z możliwości, aby wzbudzać żal doskonały i przyjmować Komunię Św. duchowo? Nie zostaliśmy przecież odłączeni od możliwości żałowania za swoje grzechy lub przyjmowania Chrystusa. Na czas pandemii zmieniły się formy uczestniczenia w życiu sakramentalnym, ale trzeba zastanowić się, czy zawsze odpowiednio z nich korzystaliśmy.

Czy stosowaliśmy się do zaleceń?

Jak wyglądało nasze zachowanie w czasie epidemii koronawirusa? Jak stosowaliśmy się do zaleceń służb sanitarnych? Czy nie narażaliśmy zdrowia innych, wychodząc z domu lub spotykając się z innymi bez koniecznej potrzeby?

>>> Rachunek sumienia dla średniozaawansowanych

Relacje z bliskimi

Czy dbaliśmy o relacje z bliskimi? Czy nie pozwoliliśmy na to, aby osoby samotne w naszej rodzinie czuły się jeszcze bardziej osamotnione?

Wielkanoc w czasie pandemii

Jak spędziliśmy święta Wielkiejnocy? Czy przeżyliśmy je właściwie, dbając o to, aby były czasem szczególnej modlitwy? Czy przeżywaliśmy duchowo dni Triduum Paschalnego? Czy mimo obiektywnych trudności zadbaliśmy o to, aby ten czas przeżyć z Bogiem i bliskimi?

To oczywiście tylko niektóre z pytań, które warto sobie zadać. Czas narodowej kwarantanny był tak nietypową sytuacją, że podczas rachunku sumienia warto wziąć pod uwagę więcej kwestii niż robimy to zazwyczaj. A może po prostu chodzi o to, aby spojrzeć na inne sfery naszego życia. W tym czasie wiele naszych nawyków siłą rzeczy musiało się zmienić. Należy spojrzeć na to także od tej duchowej strony.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze