Licheń: zakończył się Festiwal „Basilica Sonans”
Koncert organowy Andrzeja Chorosińskiego zakończył w ostatnią wakacyjną niedzielę tegoroczny festiwal „Basilica Sonans”. Recitalowi towarzyszyły recytacje w wykonaniu Michała Chorosińskiego, aktora teatralnego, filmowego i reżysera.
– Matka Boża Licheńska jest patronką organistów – wyjaśniał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, opowiadając, jak w czasie II wojny światowej to właśnie licheński organista ukrył cudowny obraz Matki Bożej przed niemieckimi nazistami i zniszczeniem. – Nie znam takiego miejsca ani wydarzenia, by organista ocalił cudowny obraz, ani w Polsce ani na świecie. Stąd taki Festiwal jest tutaj organizowany i wielu organistów z Polski i zza granicy przybywa, by tutaj grać i w ten sposób modlić się. Piękno muzyki organowej oddaje piękno serca – mówił ksiądz kustosz.
>>> Biskup postanowił sprawdzić… czy organy dobrze grają [WIDEO]
Wykonawcą niedzielnego koncertu był Andrzej Chorosiński, profesor klasy organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, były rektor tejże uczelni.
– Jestem zaszczycony i czuję się w obowiązku, by złożyć bardzo gorące podziękowanie; nie tylko we własnym imieniu, ale także w imieniu organistów Polski, Europy i świata ks. Januszowi Kumali, za inicjatywę tego Festiwalu i ojcom marianom za to, że ten największy w Polsce, trzeci w Europie i dziesiąty na świecie co do wielkości instrument powstał – mówił Andrzej Chorosiński. Licheński zespół organowy posiada 12 323 piszczałki, a składające się nań instrumenty reprezentują 5 stylów europejskiego budownictwa organowego.
– Państwa liczna obecność jest potwierdzeniem tego, że ten Festiwal zadomowi się tutaj na dziesięciolecia i dłużej – dodał Chorosiński.
Podczas finałowego koncertu nie mogło zabraknąć słynnej Toccaty i Fugi d moll Jana Sebastiana Bacha. Twórca koncepcji brzmieniowej licheńskich organów wykonał także Andantino g moll ojca francuskiego symfonizmu – Cesara Francka. Koncert zakończyła Fantazja i Fuga na temat chorału „Ad nos, ad salutarem undam” Franciszka Liszta inspirowana melodią chorału z opery Le prophète Giacomo Meyerbeera.
Pomiędzy utworami zgromadzeni wysłuchali tekstu ślubów Króla Jana Kazimierza, którymi 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej wraz z senatorami złożył uroczyste ślubowanie, ogłaszając Matkę Bożą Królową Korony Polskiej i powierzył jej opiece mieszkańców Rzeczypospolitej. Michał Chorosiński zaprezentował także Jasnogórskie śluby narodu napisane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, podczas jego internowania i złożone 26 sierpnia 1956 na Jasnej Górze.
>>> Niemiecki organista przerwał koncert, by oddać hołd powstańcom warszawskim
Podczas III Międzynarodowego Licheńskiego Festiwalu Muzyki Organowej w tym roku odbyło się łącznie dziesięć koncertów. W wakacyjne niedziele bazylika licheńska gościła muzyków z Polski, Austrii, Watykanu, Niemiec, Litwy, Czech i Szwajcarii. Wykonywano utwory m. in. Jana Sebastiana Bacha, Cesara Francka, Franciszka Liszta, Mieczysława Surzyńskiego czy Edvarda Griega.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |