Fot.pixabay

List Alberta Einsteina, który ujawnia jego pogląd na temat Boga, trafi na aukcję

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Napisany odręcznie list słynnego fizyka Alberta Einsteina zostanie wystawiony na aukcji w Stanach Zjednoczonych – poinformował w piątek dom aukcyjny Christie’s. Przewidywana cena to nawet 1,5 miliona dolarów.

Adresatem tego listu był w 1954 roku filozof Eric Gutkind. Einstein prowadzi w nim rozważania na temat religii, swojej żydowskiej tożsamości i swych poszukiwań sensu życia. List został został napisany na rok przed śmiercią fizyka w 1955 r. Kiedy Einstein przeczytał książkę „Wybieraj życie: Biblijne wezwanie do buntu” niemieckiego filozofa Erika Gutkinda postanowił do niego napisać osobisty list. Ujawnia w nim swoje poglądy na temat Boga i religii. Zaznaczył przy tym, że nic nie jest w stanie tego zmienić.

Słowo Bóg jest dla mnie niczym innym, jak tylko słowem i wytworem ludzkich słabości, Biblia zaś to zbiór znakomitych, ale raczej prymitywnych legend – napisał fizyk.

Albert Einstein zmuszony został do ucieczki z Niemiec po objęciu władzy przez Adolfa Hitlera. Może dlatego powstało w nim przekonanie, że żaden naród nie powinien uważać się za lepszy od innych, nawet Izrael.

Dla mnie ta nieskazitelna żydowska religia jest, podobnie jak wszystkie inne religie, wcieleniem prymitywnych i dziecięcych przesądów – napisał. A naród żydowski, do którego należę i według którego tradycji zostałem wychowany, nie ma dla mnie jakiejkolwiek innej godności niż inne narody.

Na aukcjach, od czasu do czasu, pojawiają się listy i manuskrypty Einsteina, ale te o wielkim znaczeniu nie pojawiają się często. Do tej pory rekordową cenę osiągnął list noblisty z 1939 r. do prezydenta USA F. D. Roosevelta, w którym ostrzegał Amerykanów o niemieckich wysiłkach na rzecz budowy bomby atomowej. W 2002 roku sprzedano go za 2 mln dolarów.

Zobacz także
Wasze komentarze