Fot. YouTube

Litwa: Polonez na 100 par w prezencie na 100-lecie Polski [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sto par – tancerzy z polskich zespołów Wilna i Wileńszczyzny, a także zespołów litewskich – w prezencie na stulecie Polski – zatańczyło w niedzielę poloneza na wileńskim Placu Ratuszowym.

 

Młodzież wykonała też litewską polkę Suktinis, po czym na placu rozciągnięto dwie 100-metrowe flagi Polski i Litwy.

Była to już druga edycja poloneza na wileńskim placu. Po raz pierwszy polonez z filmu Pana Tadeusza został wykonany 16 lutego z okazji Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy. „Tym tańcem uczciliśmy znamienne rocznice obu krajów, które kochamy tak samo” – powiedział Łukasz Kamiński, członek Polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca Wilia, inicjator wykonania poloneza.

Wileńskie obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w niedzielę zakończy Włodzimierz Nahorny Sextet koncertem „Chopin Genius Loci”. Koncert po południu (16. czasu polskiego) odbędzie się w Domu Kultury Polskiej.

W ramach centralnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości Polski w Wilnie w niedzielę na Placu Łukiskim w obecności przedstawicieli władz kraju i polskiej placówki dyplomatycznej wciągnięto flagi Litwy i Polski.

Na Cmentarzu Rossa w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego o 12. czasu polskiego w inicjatywy ambasady polskiej w Wilnie tysiące osób wzięło udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. Hymn Polski na Rossie był wykonywany też godzinę wcześniej, o 12. czasu lokalnego (11. czasu polskiego) z inicjatywy Zarządu Głównego Związku Polaków na Litwie.

Zobacz także
Wasze komentarze