Magazyn „Charaktery” ma 20 lat
W lutym 1997 roku ukazał się pierwszy numer magazynu psychologicznego „Charaktery”. Było to zarazem pierwsze pismo psychologiczne w Polsce, ale – co warto podkreślić – od początku otwarte dla tematyki religii i duchowości.
„Charaktery” pojawiły się w czasach, gdy niemal powszechnie psychologia i psychologowie ciągle kojarzyli się raczej z niebezpiecznymi posiadaczami wiedzy tajemnej, niż ze znawcami naukowych narzędzi, których wykorzystanie może pomagać w codziennym życiu. – Głównym celem pisma było zawsze propagowanie psychologii jaki nauki, która dostarcza praktycznych umiejętności, ułatwiających nam codzienność. Zawsze także byłem przekonany, że nie da się mówić o życiu psychicznym człowieka w oderwaniu od jego życia duchowego i intelektualnego – tłumaczy Bogdan Białek, twórca i redaktor naczelny „Charakterów”, a także współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Wydaje się, że taka formuła pisma wzbudza nie tylko zaufanie uczytelników, ale cieszy się ono prestiżem w środowisku naukowym.
– Ukazanie się „Charakterów” było ważnym dla psychologów wydarzeniem. Dzięki nim otworzyła się furtka, przez którą nasze osiągnięcia naukowe rozpowszechniły się na cały kraj. Nie przesadzę, jeżeli powiem, że psychologowie – zarówno badacze, jak i praktycy – zawdzięczają swój prestiż i popularność w społeczeństwie w dużym stopniu właśnie „Charakterom”. Dzięki zamieszczaniu w tym magazynie artykułów najwybitniejszych w skali międzynarodowej psychologów i przedstawicieli innych dyscyplin społeczno-humanistycznych także my, psychologowie, dowiadujemy się o najnowszych osiągnięciach w tych dyscyplinach nauki – uważa prof. Jan Strelau, nestor polskich psychologów i badacz o międzynarodowej sławie.
Mimo że „Charaktery” są pismem w swej głównej treści poświęconym psychologii, od początku istnienia magazynu wyraźnie obecna na jego łamach jest również tematyka religijna i duchowa. Na jego łamach często publikowali duchowni, m.in.: Tomáš Halík, Wacław Hryniewicz, Jan Bereza, Józef Augustyn i Jacek Prusak. Zaś nakładem działającego obok magazynu „Charaktery” wydawnictwa ukazało się wiele książek z dziedziny duchowości, których autorami są światowe autorytety, takie jak franciszkanin Richard Rohr, benedyktyni Anselm Grün i Willigis Jäger, Jean Vanier, założyciel Wspólnoty Arka, czy James Finley, uczeń Thomasa Mertona.
Obecnie „Charaktery” liczą 114 stron i ukazują się w nakładzie 65 000 egzemplarzy. Najnowszy, jubileuszowy numer pojawi się w sprzedaży już 24 stycznia.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |