Mieć ciastko i zjeść ciastko – 7 wskazówek mądrego oszczędzania
Czy możemy oszczędzać pieniądze, a jednocześnie cieszyć się życiem, pozwalając sobie na przyjemności? Mądre zarządzanie finansami ma coraz więcej zwolenników. Chcesz dołączyć do tego grona? Zapraszamy! Na początek przedstawiamy 7 życiowych wskazówek, które pomogą Ci „mieć ciastko i zjeść ciastko”.
Dobra pamięć, ale krótka
Marzysz o wakacjach pod palmami, chcesz kupić samochód albo swoim wsparciem finansowym pomóc drugiej osobie? Oszczędzanie zawsze wiąże się z mniejszym lub większym wyrzeczeniem. Dlatego, aby wytrwać w postanowieniu, warto często przypominać sobie, dlaczego tak właściwie oszczędzamy. Można m.in. wydrukować zdjęcia z wymarzonego miejsca i powiesić je w widocznym miejscu. A może masz inny pomysł, który będzie przypominał o sensie Twojego oszczędzania?
Małymi krokami do celu
Nie od razu Kraków zbudowano, a spora suma zazwyczaj nie zbierze się w mgnieniu oka. Oszczędzanie nie oznacza, że musimy rezygnować z wszystkiego, co przyjemne i ułatwia życie. Zwłaszcza, że im więcej chcemy zaoszczędzić, tym będzie to dłuższy i bardziej dający się we znaki proces. Pozwólmy sobie na małe przyjemności. Jeśli często chodzisz z przyjaciółmi do modnych i drogich kawiarni na kawę oraz ciasto, to może dobrym pomysłem byłoby zaproszenie ich co jakiś czas do siebie na domowe słodkości? Zaoszczędzisz pieniądze, a ciasta pewnie też wystarczy na dłużej. Jeśli codziennie jesz obiad na mieście, to warto czasami zrezygnować z niego na rzecz domowego posiłku, który możesz wziąć do pracy czy na uczelnię. A może nie będzie to aż tak przykre, jeśli nie kupisz w najbliższym czasie nowego zegarka, smartfona, torebki lub pamiątki z wakacji? Pamiętaj, że grosz do grosza, a zbierze się kokosza – odpowiednia kwota!
Tanie = dobre?
Oszczędzając można wpaść w pułapkę bylejakości. Bo skoro nie chcesz dużo wydawać, to może pojawić się myśl, by kupować tylko najtańsze produkty? Oczywiście, jeśli ich niska cena nie świadczy o słabej jakości, to jest to dobre rozwiązanie. Jeśli jednak jest inaczej, to czasami w trosce o zdrowie warto kupić coś droższego. Albo sprzęt, który będzie nam służył przez lata. Mój pradziadek mówił: „Człowieka biednego nie stać na kupowanie byle czego” – to „święte” słowa.
>>> Jak Tora wpływa na sprawy finansowe żydów?
Zrób porządki
Zazwyczaj nie lubimy robić porządków, ale rozprawianie się z bałaganem ma dodatkowe plusy. Nie tylko szybciej możemy znaleźć potrzebne nam rzeczy, ale również zorientować się, z czego już nie korzystamy. Masz ubrania i dodatki i już ich nie nosisz? Na półkach zalega dużo książek i nie masz miejsca na nowe? A może masz meble, których chcesz się pozbyć? Jeśli wszystkie one są w dobrym stanie, to możesz je oddać albo sprzedać – komuś na pewno mogą się przydać i zyskać „drugie życie”, a na Twoim koncie pojawi się dodatkowa gotówka.
Oszczędzaj i bądź eko
Koszty ogrzewania i prądu stanowią to największe stałe wydatki Polaków. Jednak okazuje się, że i w tym zakresie można poszukać oszczędności.
„Obniżenie temperatury o zaledwie 1 stopień da nawet o 20% niższe rachunki. Pamiętajcie też o prostych zasadach: częstym, ale krótkim i intensywnym wietrzeniu, zamontowaniu termostatów na grzejnikach i uszczelnieniu lub wymianie okien” – czytamy na blogu zaradnyfinansowo.pl.
Sposobów na oszczędzanie jest wiele, niektóre całkiem przyjemne. Zachęcamy, by zamiast bezproduktywnego siedzenia przed telewizorem wybrać się na spacer do parku, a samochód zastąpić rowerową przejażdżką. Potem „szybki” prysznic – zakręcanie wody podczas mycia nie tylko służy środowisku, ale również naszemu portfelowi.
Dobre nawyki i planowanie
Wiele osób mówi, że życie składa się z drobiazgów. Okazuje się, że oszczędzanie również. Drobne zmiany w naszej codzienności mogą przynieść zaskakujące efekty. Gdy zrobimy listę zakupów przed wizytą w galerii handlowej (i najlepiej nie pójdziemy do sklepu głodni), to prawdopodobnie kupimy mniej, niż wtedy, gdy damy się ponieść emocjom. A jeśli chodzi o jedzenie, to lodówka nadmiaru nie pomieści, nasz żołądek też nie. Po co mamy marnować jedzenie? Możemy też wcześniej kupić bilety lotnicze, komunikacyjne, wybierać się na wakacje poza sezonem (w czerwcu i we wrześniu też zazwyczaj jest dobra pogoda). I czy musimy mieszkać w drogim hotelu? Pensjonaty, pola kempingowe też mają swój urok – szukaj kreatywnych rozwiązań.
>>> Pieniądze w małżeństwie #1
Przyjemne z pożytecznym
Wiele osób ma ukryte talenty. Niektórzy tworzą artystyczną biżuterię, malują obrazy, pieką pyszne torty, piszą porywające teksty, mają dobre podejście do zwierząt. Może warto wykorzystać swoje umiejętności, by spełniać się, wyrażać siebie, a przy okazji podreperować swój domowy budżet?
Jakie jeszcze znacie sposoby na mądre oszczędzanie?
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |