Na górze róże, na dole fiołki, czyli o mowie kwiatów 

Róże, tulipany, gerbery, fiołki, a wreszcie kwiaty polne. Każdy z nas wręczał bukiety niejeden raz i wielokrotnie je otrzymywał. Ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z ich znaczenia? 

W kwiaciarniach stacjonarnych i internetowych bądź u kwiaciarek na rynkach znajdziemy przebogatą ofertę różnych kwiatów – począwszy od egzotycznych odmian I na równie niecodziennych kolorach kończąc. I właśnie ta obfitość może stanowić problem. O ile obdarowywana osoba nie ma świadomości symboliki danego kwiatu, można pokierować się swoim gustem i zapewne będzie zadowolona z pięknego prezentu. Gorzej, gdy trafimy na miłośniczkę lub miłośnika kwiatów, bo nie dość, że okażemy nieznajomość tej materii, to dodatkowo możemy narazić się na bycie niezrozumianym, a nawet popełnienie większego nietaktu. Czas zatem przejść do konkretów. 

Komu, kiedy i jak wręczać kwiaty? 

To, że wręczamy kwiaty kobietom, jest oczywiste. Niestety to, że powinno się to czynić nie tylko z okazji urodzin, imienin, rocznic czy Walentynek – już takie jasne nie jest. Dlatego warto przypomnieć, że każdy powód jest dobry, by obdarować kwiatami przedstawicielkę płci pięknej, szczególnie jeśli w jej życiu miało miejsce jakieś doniosłe wydarzenie lub jeśli chcemy wyrazić sympatię czy podziw. Jednak kwiaty to podarunek zarezerwowany nie tylko dla kobiet. Bukiet to dobry pomysł na upominek także dla panów. Jest to podarunek nie tylko niewinny, ale i elegancki. Szczególnie nadaje się dla panów w starszym wieku, np. dziadka. Kwiaty są odpowiednie również dla odchodzącego na emeryturę pracownika, ale też np. lekarza czy kierownika zespołu muzycznego po koncercie. Symbolizować będą szacunek, podziw oraz wdzięczność.

Wracając do pań, bo jednak to my nadal jesteśmy częściej obdarowywane kwiatami: bukiet jest obowiązkowy podczas przyjęć lub kolacji. Wręczamy go pani domu. Gdy na taką okazję zaproszono parę, to zawsze mężczyzna wręcza kwiaty pani domu, nigdy kobieta. Kwiaty są również dobrze widziane podczas wizyty chłopaka w domu dziewczyny. Powinien on wręczyć dwa bukiety – dziewczynie i jej mamie. Ale uwaga – mile widziane jest też, kiedy dziewczyna będąc zaproszoną do domu chłopaka, wręczy jego mamie mały bukiecik. Skoro wiemy już, komu i kiedy dawać kwiaty, to należy też wspomnieć, kiedy lepiej tego nie robić. Wydawałoby się, że kwiaty zawsze będą dobrze odbierane. A jednak niekoniecznie. Pierwsza sytuacja, w której nie należy wręczać bukietu we własnym imieniu, to taka, gdy kwiaty są prezentem od grupy osób. Zdarza się tak często w miejscu pracy, w szkole czy na uczelni na zakończenie studiów. Wówczas, jeśli wiemy , że składamy się na kwiaty, a mimo tego postanowimy wręczyć dodatkowy bukiet, nie tylko wyjdziemy na chcących się przypodobać obdarowanemu, ale również okażemy brak szacunku wobec kolegów i koleżanek. Nie mówiąc już o tym, że podręcznikowo złamiemy zasady dobrego wychowania.  

Kolejną sytuacją, w której nie wręczamy kwiatów, jest pogrzeb. Nie chodzi tu o wieńce. W niektórych regionach naszego kraju podczas składania kondolencji rodzinie wręcza się bukiecik. Warto wiedzieć, że jeśli rodzina sobie tego nie życzy, musimy to uszanować.  

Ostatnią wśród popularnych okazji jest ślub. I mimo że bukiet wręczało się od niepamiętnych czasów jako dodatek do prezentu czy koperty, trzeba pamiętać, że młodzi idą często z duchem czasu. Dlatego może się zdarzyć, że na bileciku otrzymanym z zaproszeniem na ślub, przeczytamy prośbę, by zamiast kwiatów kupić coś innego. Mogą to być np. książki, pluszaki, słodycze, wino czy potwierdzenie przekazania pieniędzy na dom dziecka czy instytucję charytatywną.  Musimy wówczas uszanować wolę pary młodej.  

Przyszedł czas, aby wspomnieć, w jaki sposób wręczać kwiaty. Po pierwsze – osobiście. I choć pewnie narażę się tym stwierdzeniem właścicielom poczt kwiatowych, to tak mówią zasady dobrego wychowania. W czasach, gdy bardzo łatwo jest zamówić bukiet bez wychodzenia z domu, równie łatwo zapomina się, że kwiaty, owszem, wyrażają nasze uczucia, ale jednak powinny być dodatkiem do naszej obecności. Z usług poczty kwiatowej można skorzystać, jeśli naprawdę w danej chwili nie możemy być obecni przy drogiej nam osobie. Po drugie – bukiet wręczamy zawsze kwiatami do góry. Po trzecie – jeśli najpierw się witamy lub składamy życzenia, to kwiaty trzymamy w lewej ręce, a dopiero wręczając je – przekładamy do prawej.  Zazwyczaj wręczamy kwiaty cięte. Doniczkowe tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że obdarowany naprawdę się z nich ucieszy. Teraz możemy sprawdzić, co oznacza konkretny kwiat. 


Jak najtrafniej wybrać kwiat?
 

Najchętniej kupowanymi kwiatami są od lat niezmiennie wywodzące się z Chin róże. Również one wyznaczają standardy obowiązujące w świecie kwiatów. Jest tak zarówno w kwestii koloru, jak i liczby kwiatów. Dlatego, w większości wypadków, jeśli dobrze poznasz symbolikę róży, jednocześnie będziesz znał mowę innych kwiatów. Oto , co oznaczają poszczególne kolory: 

czerwony – szczera miłość, wielka namiętność, pożądanie, zaufanie oraz poufność. Wręczamy wyłącznie ukochanej osobie. Poza wybranką serca, idealna barwa dla mamy bądź córki, 

biały bądź jasnokremowy – symbolizuje czystość, niewinność, duchową miłość, a także lojalność, pokorę, honor i szacunek. Najlepszy, by powiedzieć „przepraszam”. Oznacza też tajemnicę. Kolor najczęściej goszczący w bukietach ślubnych, kojarzony ze szczęśliwą miłością, 

różowy – jest symbolem radości i słodkich myśli. Łączy w sobie czerwień i biel, dlatego pośrednio wyraża uczucia zawarte w tych barwach. Jest jednak o wiele mniej zobowiązujący niż czerwień. Można z jego pomocą wyrazić przyjaźń oraz sympatię. Jaśniejszy odcień z zasady będzie bardziej odpowiedni dla młodszej dziewczyny, podkreślając jej urok. Ciemniejszy to świetny wybór dla kobiety dojrzalszej. Dzięki niemu wyrazimy szczere podziękowanie, 

żółty  – kiedyś bardzo mocno kojarzony z zazdrością oraz zdradą. Dziś również pokutuje to przeświadczenie. Jednak kolor ten w Europie oznacza przede wszystkim radość, a także przyjaźń oraz wolność. Kwiaty w tym kolorze są bardzo dobrą formą gratulacji, np. z okazji otrzymania pracy czy zdania egzaminu. W USA kojarzą się ze wschodem słońca, czyli nowym początkiem. Są wręczane na pocieszenie. Z kolei w krajach arabskich i Turcji mają negatywny wydźwięk – są symbolem rozwodu. Raczej nie wręcza się ich, by wyrazić miłość, 

herbaciany lub pomarańczowy – jest mieszanką czerwieni i żółci. Oznacza radość życia. Jednak w relacjach damsko-męskich to sugestia do zrobienia kolejnego kroku, czyli przejścia od przyjaźni w stronę miłości. Wyraża fascynację i pożądanie, lecz także dumę. W relacjach biznesowych wręczane przy okazji finalizacji projektu. 

Poza wymienionymi kolorami istnieją jeszcze te stworzone poprzez krzyżowanie i ingerencję człowieka. Do nietypowych barw należą czarna, niebieska, fioletowa czy złota. Jako że to kolory, które pojawiły się stosunkowo niedawno, nie mają jeszcze ściśle przypisanego i utrwalonego znaczenia. Może poza fioletowym, wyrażającym luksus i oczarowanie oraz mówiącym „kocham cię” złotym. Na pewno gdy zdobędziesz taki kwiat, zostanie to docenione, ponieważ nawet obecnie nie są w Polsce powszechniej dostępne. Warto wiedzieć, że na pierwszą randkę odpowiedni będzie kwiat różowy bądź fioletowy. Jeśli dostaniemy bukiet, wstawmy go do wazonu i wyeksponujmy w godnym miejscu. W ten sposób docenimy wręczającego. 

Oprócz róż i popularnych, wywodzących się z Imperium Osmańskiego tulipanów, podkreślających elegancję i wdzięk obdarowywanego, warto znać symbolikę innych kwiatów. Storczyk lub orchidea oznaczają luksus. Sprawdzą się w relacjach oficjalnych, np. biznesowych bądź edukacyjnych. Gerbery wyrażają ogromny szacunek. Są świetne, by wyrazić głęboką wdzięczność. Często wykorzystywane podczas uroczystości państwowych. Z kolei kwiaty polne doceni romantyczka, która lubi drobne gesty, płynące prosto z serca. Jednak pamiętajmy, że to raczej upominek na co dzień niż wielkie okazje. I tak np. bez oznacza dobro i miłość, mak – zapomnij o nieporozumieniach albo odpocznij, stokrotka – dobrze być blisko Ciebie. Z kolei białe fiołki oznaczają szczerą miłość, fioletowe – miłosne myśli oraz pamięć, a żółte – prezenty.  Nie wręczamy natomiast chryzantem. Bezwzględnie nigdy i nikomu. Niezależnie od poczucia humoru i luzu je ofiarowującego. W Polsce chryzantema jest kwiatem przypisanym wyłącznie do uroczystości Wszystkich Świętych oraz pogrzebów. Nie poleca się także obdarowywania narcyzami lub żonkilami – szczególnie wrażliwej, niezbyt dobrze nam znanej kobiety. Są one bowiem zachętą do zdrady.  

Ile kwiatów? 

To, że kwiaty zazwyczaj wyrażają pozytywne uczucia czy intencje, jest już jasne. Nie oznacza to bynajmniej, że ich liczba jest obojętna. Jeśli bukiet zawiera do 20 kwiatów, dobrze, jeżeli ich liczba będzie nieparzysta. Głównie ze względów estetycznych. Jednak w niektórych regionach kraju parzysta liczba kwiatów zarezerwowana jest dla pogrzebów. Odstępstwo dotyczy rocznic czy jubileuszy bądź osiemnastych urodzin. Gdy w bukiecie znajduje się powyżej 20 kwiatów, wtedy to, czy jest ich parzysta liczba czy nie, nie jest już tak istotne. Szczególną uwagę zwraca się na liczbę róż. A oto, co konkretnie oznaczają poszczególne liczby: 

Pamiętajmy, że niezależnie od czasów czy panującej mody kwiaty zawsze będą prezentem mile widzianym. Warto więc znać ich symbolikę. Jeśli jednak zdecydujemy się na złamanie reguł rządzących światem kwiatów, róbmy to świadomie, zawsze wyjaśniając, co w danej chwili oznacza konkretny kwiat, kolor czy liczba. Miejmy również świadomość, że niestety nie zawsze wręczający zdaje sobie sprawę z wymowy wręczanego bukietu i w razie niejasności najlepiej po prostu zapytać, co miał na myśli. 

 

 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze