Fot. Di Harry Pot per Anefo – http://proxy.handle.net/10648/a9b7c29c-d0b4-102d-bcf8-003048976d84, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68061701

7 najlepszych żartów Jana XXIII

Papież Jan XXIII słynął ze swojego inteligentnego poczucia humoru. Potrafił żartować z sytuacji, ale przede wszystkim z samego siebie.

Wybraliśmy dla Was 7 jego najlepszych tekstów.

1. “Każdy może zostać papieżem. Najlepszym dowodem jest fakt, że ja nim zostałem”.

2. Zaraz po wyborze zaprowadzono go do tak zwanego „pokoju płaczu” obok Kaplicy Sykstyńskiej, aby zdjąć z niego szaty kardynalskie i ubrać go w przysługującą papieżowi białą sutannę. Jednak żadna z sutann (które zwykle są wcześniej uszyte w trzech wymiarach: małym, średnim i dużym) nie była dla niego odpowiednia. Gdy ceremoniarze starali się przy pomocy agrafek i szpilek dopasować ją na nim, papież Jan powiedział: „Z tego widać, że krawcy nie chcieli mnie mieć papieżem”.

3. Bądź radosny!

– Czy wiesz, ile jest przykazań? – zapytał papież w czasie jednej audiencji jedno z dzieci

– Dziesięć.

– Nie, jedenaście!

– Jak to?

– Jedenaste przykazanie brzmi: Zawsze bądź radosny!

4. Gdy jeszcze był nuncjuszem we Francji, podczas dyplomatycznego obiadu posadzono blisko niego żonę jednego z ambasadorów, która była nieco wydekoltowana. Roncalli, uprzejmy jak zawsze, z razu nie uczynił ani nie powiedział niczego, co świadczyłoby o jego dezaprobacie wobec ubioru tej pani. Pod koniec jednak zaproponował jej jabłko, mówiąc: „Proszę przyjąć ten owoc; i proszę sobie przypomnieć, co Ewa spostrzegła po zjedzeniu jabłka…”.

5. Innym razem pytano go, co sądzi o telewizji. “Odkąd zobaczyłem w niej, jak zostałem papieżem, przywiązuję do niej duże znaczenie” – odpowiedział z błyskiem w oku.

6. Jedną z pierwszych decyzji Jana XXIII była podwyżka wynagrodzeń dla pracowników kurii. Podobno jako pierwsi wyższe wynagrodzenie otrzymali ci, którzy w czasie uroczystości nosili papieską lektykę. “Muszą zarabiać więcej – miał tłumaczyć swą decyzję ojciec święty – skoro nowy papież waży trzy razy więcej niż jego poprzednik”.

7. “Powiedziano mi, że jestem skromny, ponieważ nie chciałem korzystać z papieskiej lektyki. Ja nie jestem pokorny. Ja jestem gruby i boję się, że po prostu spadnę.”

>>>Włochy: rękopisy św. Jana XXIII dostępne w internecie

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze