fot. tvn24.pl

Nie żyje pani Stanisława z „Klanu”! Kazimiera Utrata miała 86 lat

12 sierpnia zmarła aktorka filmowa i teatralna Kazimiera Utrata, znana z roli pani Stanisławy w serialu telewizyjnym „Klan”, w którym występowała od 1997 r. Miała 86 lat. O śmierci artystki poinformowano na stronie serwisu „FilmPolski.pl”.

Widzom aktorka znana była przede wszystkim z granej nieprzerwanie od roku 1979 roli pani Stanisławy w serialu telewizyjnym „Klan”.

Urodzona 5 lipca w 1932 r. Kazimiera Utrata rozpoczęła karierę aktorską w teatrach studenckich. W 1954 r. zadebiutowała w spektaklu „To idzie młodość” w warszawskim STS-ie, w którym występowała do 1969 r.

Za wykonanie „Piosenki o okularnikach” do tekstu Agnieszki Osieckiej wyróżniono ją w 1963 r. na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W latach 1968-2000 grała w Teatrze Polskim w Warszawie. Jej pierwszą rolą na tej scenie była Kobieta z orszaku Gwinony w „Lilli Wenedzie” Słowackiego w reżyserii Augusta Kowalczyka.

Po raz ostatni pojawiła się na scenie Teatru Polskiego w 2002 r. jako Praczka w „Przygodach Sindbada Żeglarza” Leśmiana w reżyserii Jarosława Kiliana.

W filmie aktorka zadebiutowała w 1959 r. rolą gospodyni w filmie „Lotna” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Miała w swoim dorobku ponad siedemdziesiąt ról filmowych i serialowych. Zagrała m.in. w takich filmach jak: „Wszystko na sprzedaż”, „Kochaj albo rzuć”, „Miś”, „Polowanie na muchy”, „Monidło”, „Wśród nocnej ciszy” i „Galimatias, czyli kogel-mogel II”.

Występowała również w serialach telewizyjnych, m.in. w „Zmiennikach”, „Pannach i wdowach”, „Bożej podszewce”, „W labiryncie” i „Tygrysach Europy”. Pojawiła się również w dwóch teledyskach grupy rockowej Lady Pank.

Po raz ostatni oglądaliśmy ją na ekranie w 2018 r. w roli Eugenii Zych w serialu telewizyjnym „W rytmie serca” w reż. Piotra Wereśniaka.

Utrata zagrała także w czternastu spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w Brechtowskim „Ten, który mówi tak, i ten który mówi nie” w reżyserii Konrada Swinarskiego, w „Vatzlavie” Mrożka w reżyserii Kazimierza Dejmka i w „Kordianie” Słowackiego w reżyserii Jana Englerta.

Na swoim koncie ma ponad osiemdziesiąt ról w spektaklach Teatru Polskiego Radia, z którym zaczęła współpracować w 1972 r.

Mężem aktorki był kompozytor Marek Lusztig.

15 sierpnia br. miała wystąpić na placu Piłsudskiego w Warszawie w widowisku muzycznym „Wolność we krwi”, mającym upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze