fot. tvn24.pl

Nie żyje pani Stanisława z „Klanu”! Kazimiera Utrata miała 86 lat

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

12 sierpnia zmarła aktorka filmowa i teatralna Kazimiera Utrata, znana z roli pani Stanisławy w serialu telewizyjnym „Klan”, w którym występowała od 1997 r. Miała 86 lat. O śmierci artystki poinformowano na stronie serwisu „FilmPolski.pl”.

Widzom aktorka znana była przede wszystkim z granej nieprzerwanie od roku 1979 roli pani Stanisławy w serialu telewizyjnym „Klan”.

Urodzona 5 lipca w 1932 r. Kazimiera Utrata rozpoczęła karierę aktorską w teatrach studenckich. W 1954 r. zadebiutowała w spektaklu „To idzie młodość” w warszawskim STS-ie, w którym występowała do 1969 r.

Za wykonanie „Piosenki o okularnikach” do tekstu Agnieszki Osieckiej wyróżniono ją w 1963 r. na I Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W latach 1968-2000 grała w Teatrze Polskim w Warszawie. Jej pierwszą rolą na tej scenie była Kobieta z orszaku Gwinony w „Lilli Wenedzie” Słowackiego w reżyserii Augusta Kowalczyka.

Po raz ostatni pojawiła się na scenie Teatru Polskiego w 2002 r. jako Praczka w „Przygodach Sindbada Żeglarza” Leśmiana w reżyserii Jarosława Kiliana.

W filmie aktorka zadebiutowała w 1959 r. rolą gospodyni w filmie „Lotna” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Miała w swoim dorobku ponad siedemdziesiąt ról filmowych i serialowych. Zagrała m.in. w takich filmach jak: „Wszystko na sprzedaż”, „Kochaj albo rzuć”, „Miś”, „Polowanie na muchy”, „Monidło”, „Wśród nocnej ciszy” i „Galimatias, czyli kogel-mogel II”.

Występowała również w serialach telewizyjnych, m.in. w „Zmiennikach”, „Pannach i wdowach”, „Bożej podszewce”, „W labiryncie” i „Tygrysach Europy”. Pojawiła się również w dwóch teledyskach grupy rockowej Lady Pank.

Po raz ostatni oglądaliśmy ją na ekranie w 2018 r. w roli Eugenii Zych w serialu telewizyjnym „W rytmie serca” w reż. Piotra Wereśniaka.

Utrata zagrała także w czternastu spektaklach Teatru Telewizji, m.in. w Brechtowskim „Ten, który mówi tak, i ten który mówi nie” w reżyserii Konrada Swinarskiego, w „Vatzlavie” Mrożka w reżyserii Kazimierza Dejmka i w „Kordianie” Słowackiego w reżyserii Jana Englerta.

Na swoim koncie ma ponad osiemdziesiąt ról w spektaklach Teatru Polskiego Radia, z którym zaczęła współpracować w 1972 r.

Mężem aktorki był kompozytor Marek Lusztig.

15 sierpnia br. miała wystąpić na placu Piłsudskiego w Warszawie w widowisku muzycznym „Wolność we krwi”, mającym upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nie żyje pani Stanisława z „Klanu”! Kazimiera Utrata miała 86 lat
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze