Nie żyje reportażystka i pisarka Lidia Ostałowska

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Nie żyje reportażystka, dziennikarka, pisarka Lidia Ostałowska – poinformował za pośrednictwem jednego z mediów społecznościowych reporter Wojciech Tochman. Ostałowska zmarła w niedzielę nad ranem.

„Dziś nad ranem zmarła Lidia Ostałowska, wielka polska reporterka. Lidka była moją najbliższą Przyjaciółką” – napisał w niedzielę w jednym z portali społecznościowych reporter, Wojciech Tochman.

Informację potwierdziły na swoich profilach w mediach społecznościowych wydawnictwo Czarne, w którym Ostałowska opublikowała kilka książek oraz Instytut Reportażu (IR), gdzie była wykładowczynią w prowadzonej przez IR Polskiej Szkoły Reportażu.

“Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Lidię Ostałowską, wspaniałego człowieka i świetną dziennikarkę, o niezwykłej wrażliwości na wszelką odmienność, jak mało kto wyczuloną na sprawy społeczne” – czytamy w komunikacie wydawnictwa Czarne.

Lidia Ostałowska (ur. w 1954 r. w podwarszawskiej Radości) była reporterką związaną z “Gazetą Wyborczą”, gdzie publikowała głównie w “Dużym Formacie”. Pisała reportaże o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach, o młodzieży z subkultur i osobach wykluczonych. Jej dziennikarstwo określane było przez niektórych jako “równościowe”.

Była autorką dwóch zbiorów reportaży – „Cygan to Cygan” (2000 r.) i „Bolało jeszcze bardziej” (2012 r.) oraz książki reporterskiej „Farby wodne” (2011 r.). Za tą ostatnią zdobyła nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej; była również nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2012, Nagrody Gwarancje Kultury 2012 i do nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Była też współautorką wielu reportaży. Jej reportaże tłumaczono na fiński, rosyjski, rumuński, węgierski.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze