Fot. youtube

Niezastąpione rady duchowe wielkiego chrześcijańskiego mistyka 

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dziś wspominamy wielkiego mistyka chrześcijańskiego – świętego Jana od Krzyża. Ten zakonnik, wielki reformator karmelitów pozostawił po sobie wiele cennych rad duchowych. To dzięki nim wielu ludzi osiągnęło szczęście, zbawienie i świętość na drodze duchowości karmelitańskiej. 

Oto kilka z jego rad: 

  • Lepiej jest obciążonemu być z silnym niż swobodnemu ze słabym. Gdy jesteś obciążony, jesteś z Bogiem, twoją mocą, który zawsze jest z utrapionymi. Gdy jesteś wolny od trudu, jesteś tylko z samym sobą, czyli z całkowitą słabością. Cnota i męstwo duszy wzrastają i umacniają się bowiem w trudach cierpliwie znoszonych. 

 

  • Ptak, który usiadł na lepkim sidle, musi trudzić się dwa razy: raz, żeby się uwolnić z niego, a drugi, żeby się oczyścić. Podwójnie trudzi się również ten, kto idzie za swoimi pożądaniami: uwalnia się z nich, a potem oczyszcza się z tego, co po nich zostało. 

 

  • Pamiętaj, że im kwiat delikatniejszy, tym szybciej więdnie i traci swój zapach, dlatego strzeż się i nie pragnij iść droga pociech duchowych, gdyż przez to nie będziesz wytrwały. Pragnij raczej silnego ducha, wolnego od wszystkiego, a znajdziesz słodycz i pokój w obfitości, gdyż smaczny i trały owoc rodzi się w zimnej i twardej ziemi. 

 

  • Ty, Panie, zwracasz się z radością i miłością, by podnieść tego, który Cię obraża, a ja nie zwracam się, by podnieść tego, który mi dokucza i okazać szacunek. 

 

  • Jeżeli oczyścisz swoją duszę z próżnych przywiązań i pożądań, zrozumiesz w duchu rzeczy stworzone; jeśli odwrócisz pożądanie od nich, uradujesz się ich prawdą, poznając to, co w nich jest pewne. 

 

  • Pod wieczór będą cię sądzić z miłości. Staraj się miłować Boga, jak On chce być miłowany, i zapomnij o sobie samym. 

 

  • Nie myśl, że osoba, której nie błyszczą cnoty przez ciebie dostrzegane, nie jest cenna w oczach Boga. Cenna jest dzięki cnotom, których ty nie widzisz. 

 

  • W szczęści i przyjemności szybko biegnij do Boga z bojaźnią i szczerością, a nie zostaniesz oszukany ani nie pójdziesz za próżnością. 

 

 

 

Zobacz także
Wasze komentarze