fot. TulaMade „Inka”, YouTube

Niezwykły hołd dla Inki w Dzień Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych – polskiego podziemia niepodległościowego. Do 1963 r., gdy zginął ostatni z „wyklętych” Józef Franczak „Lalek”, przez konspirację antykomunistyczną przewinęło się do 300 tys. osób.

„Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – podkreślił Sejm, który w 2011 r. ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

fot. IPN

>>> Bp Milewski do młodzieży: uczcie się od Żołnierzy Wyklętych

Kolejni artyści, w tym muzycy, przypominają o tych patriotach, dla których wolność Ojczyzny była najwyższym nakazem. Na tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych premierę muzycznego hymnu dla Wyklętych przygotowała Agata Gregorczyk – Janik. Jej piosenka „Inka” chwyta za serce, szczególnie ten fragment:

Płaczące anioły Cię niosły
z ubeckiej piwnicy do nieba.
A chór zbawionych orszak poprowadził,
bo zachowałaś się jak trzeba, Inka.


Inka to pseudonim Danuty Siedzikówny, łączniczki i sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.  Została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Został jej przyznany pośmiertnie 11 listopada 2006 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Zobacz także
Wasze komentarze