fot. TulaMade „Inka”, YouTube

Niezwykły hołd dla Inki w Dzień Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

Obrona niepodległości wobec sowietyzacji Polski po 1944 r. była najważniejszym celem Żołnierzy Wyklętych – polskiego podziemia niepodległościowego. Do 1963 r., gdy zginął ostatni z „wyklętych” Józef Franczak „Lalek”, przez konspirację antykomunistyczną przewinęło się do 300 tys. osób.

„Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – podkreślił Sejm, który w 2011 r. ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

fot. IPN

>>> Bp Milewski do młodzieży: uczcie się od Żołnierzy Wyklętych

Kolejni artyści, w tym muzycy, przypominają o tych patriotach, dla których wolność Ojczyzny była najwyższym nakazem. Na tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych premierę muzycznego hymnu dla Wyklętych przygotowała Agata Gregorczyk – Janik. Jej piosenka „Inka” chwyta za serce, szczególnie ten fragment:

Płaczące anioły Cię niosły
z ubeckiej piwnicy do nieba.
A chór zbawionych orszak poprowadził,
bo zachowałaś się jak trzeba, Inka.


Inka to pseudonim Danuty Siedzikówny, łączniczki i sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.  Została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku. Otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Został jej przyznany pośmiertnie 11 listopada 2006 przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze