fot. unsplash

Odkryto sposób na uzależnienia wśród młodzieży

Uzależnienia wśród młodzieży stają się coraz bardziej powszechne. Styl życia młodych ludzi kojarzy się w wielu państwach z częstym piciem alkoholu, zażywaniem papierosów oraz innych używek. Czy istnieje sposób na zapobieganie uzależnieniom wśród nastolatków? Islandia odpowiada na pytanie. 

Badania pokazują, że pod koniec ubiegłego wieku islandzka młodzież stanowiła największy odsetek pijących i palących nastolatków w Europie. Dzisiaj Islandia znajduje się w czołówce krajów europejskich, w których styl życia nastolatków jest najzdrowszy. Za zmianą stoją islandzcy naukowcy.

Próbowano odkryć biochemiczny proces, który wywołuje uzależnienia. Amerykański psycholog i wykładowca na Uniwersytecie w Reykjaviku, Harvey Milkman, zauważył, że wybór rodzaju narkotyku lub alkoholu zależy od zdolności radzenia sobie ze stresem. Odkryto wiele substancji chemicznych, które wywołują specyficzny proces w mózgu i prowadzą w ten sposób do uzależnienia.

disobeyart
/freepik.com

Papież do młodzieży: uwolnijcie się od uzależnienia od telefonów (misyjne.pl)

– Możesz być uzależniony od tytoniu, alkoholu, coca-coli, napojów energetycznych i niektórych pokarmów…. Postanowiliśmy zaproponować nastolatkom coś lepszego.  Stwierdziliśmy, że taniec, muzyka, rysunek czy sport również wywołują w mózgu  proces biochemiczny, który daje ten sam efekt co używki, ale równocześnie jest nieszkodliwym dla zdrowia czynnikiem stymulującym i antystresowym. Dlatego zaproponowaliśmy im bezpłatne kursy doskonalące w dowolnej dyscyplinie sportu lub sztuki, którą chcieliby studiować. Zajęcia w godzinach ponadprogramowych, trzy razy w tygodniu, były specjalnie finansowane przez państwo. Każdy nastolatek był proszony o uczestnictwo w programie przez trzy miesiące, ale ostatecznie wielu z nich kontynuowało te programy przez ponad pięć lat – mówi Milkman.

Przeprowadzone badania zaowocowały zmianami w prawie – w Islandii zakazano reklam związanych z alkoholem i papierosami. Stworzono specjalne instytucje dla rodziców i szkół, aby pomóc w rozwiązywaniu psychologicznych problemów nastolatków.

Ks. Dziewiecki: czas pandemii pogłębia problemy alkoholowe (misyjne.pl)

Statystyki pokazują, że dzięki prewencyjnym strategiom w ciągu ostatnich 20 lat w Islandii  liczba regularnie pijących nastolatków spadła z 48% do 5%, palących – z 23% do 3%.

Islandzcy naukowcy apelują o wprowadzanie podobnych działaniach w innych krajach europejskich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze