fot. pixabay.com

Popełniasz te błędy każdego dnia. Zacznij ich unikać! 

Językiem polskim posługujemy się od najmłodszych lat. Niestety, często używamy wielu słów w złym znaczeniu. Warto to zmienić, dlatego dziś przedstawiam kilka podpowiedzi oraz polecam Wam kanał na YouTube MówiącInaczej. 

Bynajmniej – nie oznacza tego samego, co „przynajmniej”. Słowa tego prawidłowo powinno używać się w sytuacji, gdy chcemy czemuś zaprzeczyć lub odmówić, np.: 

– Cześć, chcesz się napić kawy? 

– Bynajmniej, piję tylko herbatę. 

>>> ZOBACZ TEŻ:  Ile lat ma język polski? Jakie było pierwsze zdanie?

Wziąć na tapet – tak, tak, na tapet. Nie na „tapetę”! Tapet bowiem to stół nakryty zielonym suknem, przy którym dawniej toczono obrady. 

Rok czasu, godzina czasu – muszę przyznać, że nic nie irytuje mnie tak bardzo jak pleonazmy, a właśnie takim „masłem maślanym” są te zwroty. Bo chyba wiadomo, że rok to określenie czasu. Po co więc się powtarzać? 

Cofać do tyłu, autentyczny fakt – to również pleonazmy.

Rok dwutysięcznydziewiętnasty – rok dwutysięczny mieliśmy tylko jeden. Teraz każdy kolejny to rok np. dwa tysiące dziewiętnasty. 

Tylko i wyłącznie – to również swego rodzaju powtórzenie. Powinno używać się jednego z tych określeń – albo „tylko”, albo „wyłącznie”. 

Także i tak że – kiedy usłyszałam o tej zasadzie, to sama się zdziwiłam. Ale prawdą jest, że można pisać ten zwrot zarówno razem, jak i oddzielnie. Chyba lepiej, jeśli wytłumaczę to na przykładach: Zjadłam ciastko, kawę, a także czekoladę. ALE Lubię cię, tak że nie chcę, żebyś mnie obrażał. 

Nie tylko, lecz także – pozostańmy jeszcze przy „także”. To właśnie ten spójnik powinien występować z „nie tylko”. Nie żaden inny! Co ciekawe, zwrot ten ma nawet swój fanpage na Facebooku. >>>NIE TYLKO, LECZ TAKŻE

Ożeż ty – tak, to jedyny poprawny zapis. 

Tudzież – to spójnik oznaczający „i”, a nie „lub”. 

Artykuły AGD – czy zdajesz sobie sprawę z tego, że mówisz Artykuły Artykuły Gospodarstwa Domowego? Tak, tak, dwa razy używasz słowa „artykuły” 😉 

Życie jest trudne – a nie ciężkie. Ciężka to może być walizka! Pamiętajmy o tym również w przysłowiu „mieć twardy orzech do zgryzienia”. Nie ciężki! 

Chłopaki poszły grać w piłkę – „poszły”, a nie „poszli”, bo w liczbie mnogiej „chłopak” przyjmuje formę niemęskoosobową. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze