fot. materiały prasowe

Przewodnik po życiu chrześcijańskim, czyli rozważania Benedykta XVI

Wiara. Nadzieja. Miłość. To podstawa chrześcijańskiego życia. Wydawnictwo Znak wydało właśnie „Przewodnik po życiu chrześcijańskim”, który nawiązuje do tych trzech cnót Boskich. To rozważania Benedykta XVI, które dostarczą nam codziennych refleksji.

„Pierwszym istotnym miejscem uczenia się nadziei jest modlitwa. Jeśli nikt mnie już więcej nie słucha, Bóg mnie jeszcze słucha. Jeśli już nie mogę z nikim rozmawiać, nikogo wzywać, zawsze mogę mówić do Boga. (…) Modlący się nigdy nie jest całkowicie samotny” – pisał w encyklice Spe salvi Benedykt XVI.

Ten fragment znalazł się także w zbiorze cytatów opublikowanych przez Wydawnictwo Znak w książce „Wiara. Nadzieja. Miłość. Przewodnik po życiu chrześcijańskim”. Publikacja podzielona jest na trzy części – każda z nich poświęcona jest refleksjom papieża seniora na temat poszczególnych cnót. Rozważania są niedługie, idealnie nadają się do codziennej modlitwy czy przemyśleń dotyczących najważniejszych elementów życia chrześcijańskiego.

>>> Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów [ROZMOWA]

Czytelnik znajdzie nie tylko cytaty z encyklik czy dokumentów papieskich, ale także wypowiedzi Benedykta XVI z różnych okresów jego pontyfikatu. Dotyczą one między innymi modlitwy, wiary w zmartwychwstanie Chrystusa, czynienia dobra, relacji między wiarą i nauką. Uniwersalność rozważań powoduje, że nadają się one na każdy okres roku liturgicznego.

– Przygotowując się do wydania tej pozycji, nie przewidywaliśmy, w jakiej rzeczywistości przyjdzie jej się ukazać. Nie podejrzewaliśmy, że autor wyboru tekstów – o. Tomasz Samulnik, dominikanin mieszkający w klasztorze w Kijowie – będzie się z nami kontaktował z oblężonego przez rosyjskie wojska miasta i w takich warunkach pisał wstęp do książki. Okoliczności te sprawiają, że wydźwięk jego słów potęguje się i mocno rezonuje w uszach odbiorców – podkreśla Maria Giołbas z biura prasowego Wydawnictwa Znak.


„Zawarte w zbiorze myśli nierzadko w sposób delikatny, aczkolwiek jednoznaczny prowokują, skłaniają do myślenia szukającego prawdy o Bogu, świecie, człowieku w kontekście wspomnianych trzech cnót. Nieraz mogą one pełnić funkcję diagnostyczną dla ludzkiego serca, wskazując przy tym skuteczną (bo od-Boską) receptę na współczesne choroby naszej wiary, na (bez)nadzieję oraz deficyty bądź fałszywe pojęcia miłości. (…) Żywię nadzieję, że niniejszy zbiór przyczyni się pogłębionego odkrywania Boga żyjącego w nas przez wiarę, nadzieję i miłość. Sztuki życia człowiek może się bowiem nauczyć tylko w mocnej relacji z Bogiem-Miłością objawioną w Jezusie Chrystusie” – pisze Tomasz Samulnik OP.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze