Radykalna miłość, czyli reportaż o wstąpieniu do zakonu  

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Czy można sfotografować powołanie do życia zakonnego? Jak wygląda proces przyjęcia do zakonu? Być może niejedna dziewczyna się nad tym zastanawiała. Nie ma jednak rzeczy, o której współczesny fotograf by nie zrobił reportażu. I tak też się stało. Australijska fotografka, Toni Greaves weszła za klauzurę, w wir przygotowań do złożenia ślubów przez pewną dziewczynę.

Plany na przyszłość

Dwudziestoletnia Lauren była zwykłą, zdolną studentką. Miała chłopaka i plany na przyszłość. Chciała wyjść za mąż i mieć dzieci. Jednak pewnego dnia usłyszała pewną piosenkę na YouTube. Była to chwila, którą Bóg wybrał, by jej powiedzieć. Od tej chwili rozpoczęła się jej nowa droga.

Jak sama opowiada, nie było to łatwe. To była decyzja nie jej, ale Boga. Powiedziała Mu, że zrobi wszystko, co On zechce. Sami wiemy, co dla nas jest dobre – opowiada Lauren – ale to Bóg wie najlepiej. Dlatego właśnie podjęła decyzję, by być Mu posłuszną. Bóg otacza nas przeogromną miłością, której sami nie możemy pojąć. Powołanie Lauren to droga, w której stara się zrozumieć, co Ona tak naprawdę oznacza. Jak opowiada, zadziwiające było dla niej doświadczenie relacji z najstarszymi siostrami. One nie wiedzą, czym jest iPad, Facebook, e-mail. Lauren musiała im tłumaczyć, jak żyją współcześni ludzie i jakimi środkami komunikacji się posługują. Codzienność w zakonie to spotykanie się z codziennymi trudnościami, które Chrystus pomaga nam znosić – opowiada młoda zakonnica.

Czas z zakonie

Jak podkreśla Lauren, codzienne życie zwykłych ludzi opiera się na planowaniu przyszłości. Jednak bycie z siostrami opiera się na byciu tu i teraz. Nikt nie rozmawia o tym, co będzie działo się za jakiś czas. Wszystkie czynności sprowadzają się do skupienia na teraźniejszej chwili, myśli się tylko o tym, co trzeba zrobić teraz.

Australijska fotografka zrealizowała projekt „Radical Love” – w wolnym tłumaczeniu Radykalna Miłość. Autorka zdjęć podkreśla, że była zaskoczona klimatem panującym w zgromadzeniu, energią życiową sióstr, nawet tych w podeszłym wieku. Jej fotografie przedstawiają poważne i zabawne chwile. Momenty skupienia i zabawy. Mamy tutaj do czynienia nie tylko z fotoreportażem, ale również osobistą historią dominikanek, które odpowiedziały na wezwanie Chrystusa.

Wszystkie fotografie dostępne są pod tym linkiem: http://tonigreaves.com/radical-love (podzielone chronologicznie na rozdziały: Radical Love, The Promise, The Vow).

Zobacz także
Wasze komentarze