Święta Rita: patronka spraw beznadziejnych
Święta Rita uznawana jest dzisiaj za patronkę spraw beznadziejnych. Modlitwa do świętej Rity to jedna z najpopularniejszych modlitw odmawianych przez katolików. Dlaczego cuda świętej Rity wzbudzają do dziś tyle emocji, czyją patronką jest święta Rita i dlaczego jej małżeństwo nie było do końca szczęśliwe?
Życiorys świętej Rity
Święta Rita urodziła się prawdopodobnie w 1381 r. w Roccaporenie w gminie Cascia we Włoszech. Była jedynaczką i bezproblemowym dzieckiem. Od najmłodszych lat wierzyła, że najpiękniejszą duszą jest jedynie dusza ufająca Bogu. Na prośbę rodziców trwała w dość nieszczęśliwym małżeństwie. Jednak ostatecznie jej mąż zginął w wyniku porachunków dwóch rodów. Przed śmiercią prosił o wybaczenie ją i cały Kościół. Synowie świętej Rity jednak chcieli pomścić śmierć ojca, zgodnie z panującym na tych terenach prawem wendety. Rita modliła się, by – jeśli mają kogoś zabić – zmarli, nie doczekawszy dorosłości. Rok później zmarli podczas epidemii czerwonki (choroba zakaźna jelit).
Mając ponad trzydzieści lat, nie umiejąc pisać ani czytać, Rita chciała wstąpić do zakonu. Przyjęto ją zatem do chóru sióstr wykonujących codzienne obowiązki w klasztorze. Rita z ufnością i radością spełniała wszystko, co jej wyznaczono. Była całkowicie oddana swojej posłudze. Inne siostry nie raz widziały, jak zapłakana leży krzyżem, odmawiając nabożeństwo do Bożej Męki. Zapragnęła, by mogła doświadczyć sama choć części cierpień Jezusa. Tak też się stało. Bóg dał jej łaskę cierpień Swojej męki w postaci rany od korony cierniowej na czole. Rita miała ten stygmat już do końca życia.
Dlaczego patronka spraw beznadziejnych?
Rita jest jedną z niewielu świętych, która wyróżniała się tak wielką pokorą. Za życia praktycznie mało kto wiedział o jej istnieniu (poza rodziną i zamkniętym klasztorem, w którym żyła). W klasztorze św. Marii Magdaleny w Cascii spędziła resztę życia. Wykonując najprostsze czynności, osiągała szczyty kontemplacji. Bóg powołał ją do siebie 22 maja 1457 r. Zmarła na gruźlicę. Została pochowana w kościele w Cascii. Miejsce jej pochówku prawie od razu zaczęło przyciągać tłumy pielgrzymów. Nie bez powodu – przy jej grobie działy się cuda, których nikt nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć. Po kilku latach od jej pochówku w kościele wybuchł pożar i wszystko zostało zniszczone. Jej trumna jednak pozostała nietknięta. Jej kult zaczął się szerzyć. Podczas kanonizacji w 1900 r. papież Leon XIII nazwał ją drogocenną perłą Umbrii.
Nieznane cuda świętej Rity
Od momentu śmierci świętej Rity do dziś dzieje się wiele cudów, których nikt po ludzku nie potrafi wytłumaczyć. O wielkim zainteresowaniu jej postacią świadczy chociażby istnienie specjalnego ośrodka informującego o życiu i duchowości świętej Rity przy polskim klasztorze ojców augustianów. O jednym z wielu cudów za wstawiennictwem świętej Rity przekonała się Karolina, 45-letnia farmaceutka z Warszawy. Jej życie zmieniło się całkowicie, gdy dowiedziała się o nowotworze jelita. Choroba postępowała tak szybko, że gdy dowiedziała się o chorobie, przerzuty były już w kościach.
Przyznaję, że wcześniej nieczęsto chodziłam do kościoła, rzadko modliłam się i za wszystkie moje kłopoty, także za chorobę, obwiniałam Pana Boga. Mogę powiedzieć, że w tych najtrudniejszych chwilach znalazła mnie sama św. Rita. Kiedy porządkowałam dokumenty w szafie, znalazłam kartkę zapisaną przez moją babcię. Była to modlitwa za przyczyną św. Rity. Miałam ją wyrzucić, ale poczułam, jakby ktoś mnie zatrzymał. Zaczęłam czytać tę modlitwę. Gdy szłam do szpitala, zabrałam ją ze sobą.
Pani Karolina czytała tę modlitwę codziennie. Zdziwiła się nawet, gdy jej koleżanka przyniosła jej pewnego dnia książkę o świętej Ricie – pani Karolina nic jej o niej nie mówiła. Pani Karolina zaczęła czytać tę książkę i fascynować się postacią świętej Rity. Postanowiła w szpitalu wyspowiadać się i przyjąć Komunię świętą. Wspomina, że od tego momentu zaczęła się inaczej czuć, miała w sobie spokój, jakiego jeszcze nigdy nie czuła. Kilka tygodni później dowiedziała się, że jest całkowicie zdrowa, a lekarze nie potrafili tego wytłumaczyć. Sprzęt medyczny był sprawny, a kartoteka nie była sfałszowana. Pani Karolina jednak jest dzisiaj całkowicie zdrowa. Cudów za wstawiennictwem świętej Rity jest o wiele więcej i trudno byłoby je nawet zliczyć.
Znaczenie imienia świętej Rity
Rita to włoskie zdrobnienie imienia Margherita. Małgorzata znaczy tak naprawdę „perła”, stąd słowa papieża Leona XIII o perle podczas kanonizacji. Od wielu wieków ludzie zwracali się do tej świętej właśnie „Rita” i tak zostało do dzisiaj.
Modlitwa do św. Rity
Święta Rito, Patronko spraw trudnych, Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych, cudna gwiazdo świętego Kościoła naszego, zwierciadło cierpliwości, pogromicielko szatanów, lekarko chorych, pociecho strapionych, wzorze prawdziwej świętości, ukochana Oblubienico Chrystusa Pana naznaczona cierniem z korony Ukrzyżowanego. Z głębi serca czczę Ciebie i zarazem błagam módl się za mną, o uległość woli Bożej we wszystkich przeciwnościach mojego życia. Przybądź mi z pomocą, o święta Rito i spraw, abym doznała skutków Twej opieki, by modlitwy moje u tronu Bożego stały się skuteczne. Wyproś mi wzmocnienie wiary, nadziei i miłości, szczerego i dziecięcego nabożeństwa do Matki Bożej oraz łaskę… (wymienić ją).
I to spraw, abym zwyciężywszy wszelkie przeszkody i pokusy, mogła dojść kiedyś do nieba i tam Ci dziękować i wiecznie cieszyć się towarzystwem Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |