Syn marnotrawny w szarym pyle. Niemen mniej znany

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Natalia Niemen nie lubi, gdy płytko i bezrefleksyjnie pisze się i rozmawia o jej relacji z ojcem. Sama natomiast zgłębia jego spuściznę i postanowiła pokazać ją szerszej publiczności. To twórczość naprawdę warta przypomnienia, choć od razu trzeba zaznaczyć, że wymaga od odbiorcy przede wszystkim skupienia i myślenia, a także gotowości na wokalne niespodzianki.  

Tytuł: Niemen mniej znany 

Artystka: Natalia Niemen 

Wydawca: Philadelphia Records 2017 r. 

Dystrybucja: Universal Music Polska 

Data premiery płyty: 24 lutego 2017 r. 

O powstawaniu teledysku do „Pojutrze szary pył” Natalia mówi tak: „Mając w głowie kilka pomysłów na zobrazowanie pięknego i życiowego wiersza mojego taty »Pojutrze szary pył«, spotkałam się z Bartkiem Piotrowskim, świetnym operatorem, reżyserem, malarzem i muzykiem w jednym. Do moich pomysłów Bartek dokładał swoje, na której to bazie stworzył później scenariusz do tej przejmującej historii. Historii syna marnotrawnego, który (inaczej niż w wierszu mojego taty, gdzie autor konstatuje, że synowie choćby nie wiem co, nie zawracają ze swoich złych dróg i potem, jako dojrzali mężczyźni muszą borykać się z poczuciem winy) zmienia się na lepsze. Jest to syn, który wraca do ojca i – co chyba najważniejsze – zostaje przyjęty z kompletnie bezwarunkową miłością. Pragnę, aby moja muzyka dawała nadzieję” – dodaje artystka.  

Najnowszy krążek Natalii Niemen jest również ciekawą próbą zastosowania zespołu instrumentów do wykonań utworów jej ojca. Trzeba wszak pamiętać, że słynny zestaw elektroniczny Czesława Niemena „ogrywał” nawet najbardziej skomplikowane i nietypowe układy harmoniczne. Jego córka wraz ze znakomitym zespołem zastosowali ich kilka. Wrażenie jest takie: „skądś znam ten styl”. Z drugiej strony brzmienie utworów w wykonaniu Natalii Niemen jest na tyle nowe i oryginalne (i nie chodzi tu tylko o główną linię melodyczną i sposób frazowania), że trudno mówić o naśladownictwie. Jest to zupełnie nowe spojrzenie na piękne – choć, co trzeba zaznaczyć, niełatwe – utwory wielkiego artysty.  

Sama artystka tak mówi o tej pracy: 

Tzw. robotestra, jak ojciec nazywał swoją muzyczną machinę, czyli zestaw instrumentów elektronicznych, robiła za zespół daleko wykraczający poza tradycyjny skład rozrywkowy. Owe kompozycje różnią się od siebie strukturą. Niektóre były dość proste do odczytania i zinterpretowania. Praca nad innymi zajęła nam dużo więcej czasu. Dlatego śmiało mogę podsumować, iż największą trudność stanowiły dla nas kwestie wyłuskania kluczowych linii melodycznych i kontrapunktów oraz przełożenie ich na „żywe” brzmienia, a także zwyczajne „wbicie” sobie do palców i głów nieoczywistości i zmienności form kompozycji trudniejszych.  

Track lista: Niemen mniej znany, sł. i muz. Czesław Niemen 

POJUTRZE SZARY PYŁ 
POCZĄWSZY OD KAINA 
ZEZOWATA BIEDA 
SPOJRZENIE ZA SIEBIE 
TRĄBODZWONNIK 
DOLONIEDOLA 
SPODCHMURYKAPELUSZA 
ANTROPOCOSMICUS 
JAGODY SZALEJU 
TERRA DEFLORATA 
NIE WYSZEPTUJ 
STATUS MOJEGO JA 
ŚMIECH MEGALOZAURA 

 

Zobacz także
Wasze komentarze