fot. unsplash.com

Sztuczne choinki na pniu – u kogo lepiej się sprawdzą?

Zbliżają się święta. Zgodnie z tradycją, już wkrótce w naszych domach ponownie zagoszczą pięknie przystrojone choinki, sztuczne lub żywe. Dzisiaj sprawdzimy, jakie drzewko świąteczne wybrać oraz przyjrzymy się jednemu z ciekawszych rozwiązań w tym segmencie – sztucznym choinkom na pniu.

Rodzaje choinek świątecznych

Trudno wyobrazić sobie tradycyjne Święta Bożego Narodzenia bez choinki. Planując zakup świątecznego drzewa, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Są to:

  • choinka żywa cięta, którą ustawiamy po zakupie na specjalnym stojaku;
  • choinka żywa w donicy – wykopana i wsadzona do doniczki, zwykle po obcięciu korzeni, dlatego na ogół nie nadaje się do późniejszego zasadzenia w ogrodzie;
  • choinka sztuczna – ustawiana na stojaku lub na pniu.

>>> Justyna Sprutta: historia choinkowej bombki

fot. unsplash.com

Prawdziwa czy sztuczna – jaka choinka na święta jest lepsza?

Zastanawiając się, czy lepsza będzie sztuczna choinka, czy żywe drzewko, weźmy pod uwagę przede wszystkim:

  • Kwestie ekologiczne – jak łatwo się domyślić, produkcja choinek sztucznych nie jest ekologiczna. Z drugiej jednak strony, sztuczna choinka stanowi wybór na kilka, a nawet kilkanaście lat. Poza tym prawdziwa choinka świąteczna kupowana jest najczęściej z całą masą plastiku: stojakiem, siatką, donicą itd. Niesprzedane choinki sztuczne trafiają do magazynów i mogą być ponownie wystawione w kolejnym sezonie, a żywe muszą zostać zutylizowane.
  • Wygląd i zapach – zdaniem niektórych tylko żywe drzewko oddaje prawdziwego ducha świąt. Zapach żywicy i lasu roznosi się po całym domu. Warto jednak wiedzieć, że obecnie produkowane choinki sztuczne do złudzenia przypominają naturalne odpowiedniki. „Żywość” podkreślają oszronione gałęzie, naturalne szyszki czy prawdziwy pień sosnowy. Taką choinkę na święta kupimy za ok. 100 zł w Dollo – Choinki sztuczne – Sklep Dollo.pl.
  • Obecność zwierzaka w domu – obgryzanie dolnych gałęzi, obsikiwanie żywego drzewka czy harce po gałęziach i stos igieł na podłodze – właścicielom czworonogów zdecydowanie poleca się choinki sztuczne. Oczywiście wybór zależy od temperamentu psa czy kota. Wiele zwierzaków zostawia choinkę w spokoju.
  • Wygodę transportu i utrzymania – jeśli zależy nam na rozłożeniu choinki w kilka minut i jej bezproblemowym przechowywaniu oraz chcemy uniknąć stosu igieł na podłodze i taszczenia ciężkiego, kłującego drzewka na piętro każdego roku, zdecydowanie wybierzmy wersję syntetyczną.
  • Założony budżet – za choinkę żywą zwykle zapłacimy mniej niż za wysokiej jakości sztuczną, jednak jest to oszczędność pozorna. Prawdziwe drzewko trzeba kupować co roku.

Wysokiej jakości choinka sztuczna do złudzenia przypomina prawdziwą.

>>> Lasy Państwowe: choinka po świętach nie musi trafić do śmietnika

fot. unsplash.com

Co to są sztuczne choinki na pniu i u kogo się sprawdzą?

Jednym z ciekawszych rozwiązań w segmencie syntetycznych drzewek świątecznych są sztuczne choinki na pniu – osadzone na prawdziwym pniu sosnowym, pokrytym w dolnej części jutą. To doskonałe rozwiązanie dla osób szukających kompromisu między wygodą użytkowania i wielosezonowością choinek sztucznych a naturalnością żywych drzewek. Taka choinka do złudzenia przypomina prawdziwą i stoi bardzo stabilnie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze