Ten ksiądz założył pierwszy szpital psychiatryczny na świecie
Ojciec Mercedario Jofré był świadkiem bicia osoby chorej psychicznie. W związku z tym postanowił założyć pierwszy szpital psychiatryczny na świecie. Placówka powstała w hiszpańskiej Walencji.
Ojciec Juan Gilabert Jofré urodził się w Walencji w 1350 r. Jako dziecko czuł powołanie do religijności, ale aby zadowolić swoich rodziców, studiował prawo cywilne i kanoniczne w Lleidzie. Podczas studiów miał do czynienia ze świętym Wincentym Ferreriuszem, u którego studiował teologię.
Życie duchowe
W 1369 r. Wrócił do Walencji i zaczął prowadzić intensywne życie duchowe, odwiedzał ubogich i codziennie uczestniczył we mszy św. Wstąpił do zakonu mercedariuszów (nazywanych też mercedystami) w 1370 r.
>>> Depresja Moniki: 3 rady, które pomagają jej wygrywać z chorobą
24 lutego 1409 roku o. Jofré jechał z klasztoru Plaza de la Merced do katedry. Na ulicy jego uwagę zwrócił głośny wrzask. Jak się okazało, kilku mężczyzn drwiło z chorego psychicznie człowieka i nazywało go „szalonym”. Kapłan interweniował między napastnikami, chciał ochronić bezbronnego człowieka. Zabrał go i ugościł go w mieście w rezydencji Mercedariusza.
Po tym wydarzeniu o. Jofré zdecydował, że stworzy pierwszy szpital, w którym będą mogły przebywać i leczyć się osoby chore psychicznie.
O inicjatywie dowiedział się papież Benedykt XIII, który wydał zezwolenie na budowę szpitala w bulli datowanej na 16 maja 1410 r.
Szpital Niewiniątek
1 czerwca 1410 r. otwarto Szpital Niewiniątek, w którym pomagano dzieciom chorym psychicznie, biednym i porzuconym. Kaplica szpitalna został poświęcona Matce Bożej Opuszczonej, która później została patronką Walencji.
Ojciec Jofré dołączył do św. Wincentego Ferrera i ewangelizował muzułmanów w Murcji, Walencji, Salamance i we Włoszech, a także w innych krajach misyjnych. W 1417 r. powrócił do klasztoru Matki Bożej z Puig, w którym został zabity.
>>> Eksperci: chorzy na depresję wymagają wsparcia specjalisty i najbliższych
W 1585 r. okazało się, że jego ciało było nieuszkodzone i elastyczne. W XIX w. rozpoczął się jego proces kanonizacyjny, który wznowiono ponownie w 1996 r. Jedenaście lat później zakończył etap diecezjalny procesu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |