fot. pixabay.com

Turysta postanowił zwrócić… piasek z plaży

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Mieszkaniec Rzymu postanowił odesłać na Sardynię śnieżnobiały piasek z plaży, który zabrał jako pamiątkę z wakacji 40 lat temu. Jak wyjaśnił, zdecydował się na to w rezultacie kampanii przestrzegającej turystów przed wywożeniem skarbów natury z włoskiej wyspy.

Dziennik „La Nuova Sardegna” podał, że gruboziarnisty, wyjątkowy piasek pochodzi z malowniczej plaży Is Arutas koło Oristano.

„Kończyliśmy właśnie przeprowadzkę, kiedy na poddaszu w domu moich rodziców znalazłem woreczek pełen piasku. Nie było go dużo, mniej niż 500 gramów , ale kiedy to zobaczyłem, od razu wiedziałem, skąd pochodzi i postanowiłem oddać tam, skąd go zabrałem” – wyjaśnił gazecie rzymianin, Lorenzo Guredda, którego rodzice pochodzą z Sardynii.

Podkreślił, że masowe zjawisko wywożenia piasku, muszelek i kamieni z plaż na wyspie to „naprawdę niebezpieczna praktyka dla ekosystemu morskiego”.

„Czterdzieści lat temu nie myśleliśmy o tym aspekcie i na pewno popełniliśmy lekkomyślne czyny” – dodał rzymianin, który postanowił naprawić błąd z młodości.

Zabieranie naturalnych skarbów z plaż Sardynii jest uważane za kradzież i surowo karane. Służby na tamtejszych lotniskach konfiskują co roku tony nadmorskiego piasku, muszli i kamieni, jakie znajdują w bagażach podróżnych. Następnie odebrane turystom „pamiątki” odwożone są na plaże.

Kampania przestrzegająca przed tym procederem prowadzona będzie także w portach na wyspie.

Zobacz także
Wasze komentarze