Ugali – kenijski przysmak

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ugali nosi miano najpopularniejszej kenijskiej potrawy spożywana przez przeciętnego Kenijczyka codziennie! Zdarzają się również przypadki, że kilka razy dziennie.

W polskim języku nazwalibyśmy ją po prostu papką kukurydzianą. Ugali to przyrządzone w specjalny sposób płatki kukurydziane lub kluseczki z mąki kukurydzianej. Najczęściej danie to podaje się z tym, co akurat Kenijczyk ma najbliżej siebie. Przeważnie są to sosy warzywne, fasola, kukurydza, owoce czy kawałki pędów roślin. Niestety nie każdy Kenijczyk może sobie pozwolić na zjedzenie tej kaszy razem z dodatkiem gulaszu mięsnego.

Przepis na ugali jest niezwykle prosty do wykonania i dlatego jest to potrawa najczęściej spożywana w Kenii. Została ona przywieziona na tereny Kenii z Ugandy.

Składniki:
Mąka kukurydziana – 2 szklanki
Woda
Sól (opcjonalnie)

Przygotowanie:
Około 4 szklanki wody zagotować. Zmniejszyć ogień, dodać mąkę, stopniowo mieszać aż do uzyskania gęstej konsystencji. Następnie przykryć na ok. 5 minut. Znowu mieszać i uformować z mąki kopczyk. Ugali uważa się za gotowe, jeśli nie przywiera do ścianek garnka. Potrawa powinna być gęstej, ziarnistej konsystencji. Garnek z ugali przykryć talerzem, odwrócić tak, aby ugali znalazło się na talerzu. Serwować z sosem warzywnym lub z samymi warzywami albo z gulaszem mięsnym.

Jak widać na przykładzie tego najpopularniejszego dania to jedzenie kenijskie jest niezwykle tania, ale zarazem bardzo ubogie w wartości odżywcze. Często można spotkać Kenijczyków chorujących na anemie z niedożywienia. Na terenie całej Kenii głodem zagrożonych jest obecnie ok. 10 mln ludzi.

Przepis pochodzi ze strony polki.pl

fot. Tania Zapata, flickr

Zobacz także
Wasze komentarze