Fot. cathopic.com

USA: „100 dróg, poprzez które św. Jan Paweł II zmienił świat” – już niedługo premiera książki

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Patrick Novecosky, amerykański dziennikarz katolicki postanowił uczcić setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II nową książką. Starał się w niej, jak pisze, odpowiedzieć na pytanie, które nurtowało go od dłuższego czasu: „w ilu różnych dziedzinach święty zmienił świat?”. Znalazł ich aż sto. Dziennikarz znał osobiście papieża, który pięciokrotnie przyjął go na audiencji. Poza tym wziął udział w ponad 20 zagranicznych podróżach papieskich.

Jak zauważa jedna z komentatorek książki, Deborah Castellano Lubov, każda ze 104 podróży zagranicznych Jana Pawła II była nowym wyrazem miłości papieża do rodziny ludzkiej, ale pięć wizyt, które złożył w USA świadczy o „szczególnej bliskości, jaką czuł do tego kraju”.

W odniesieniu do tych kontaktów papieża z USA, Novecosky pisze o jego wielkiej czci dla sługi Bożego abp. Fultona Sheena. Ale najwięcej miejsca poświęca relacji, która przekształciła się w przyjaźń, z prezydentem Ronaldem Reaganem. Cytuje pewien epizod z 1989 r., kiedy to przedstawiciele „Solidarności”, a także amerykańskiej Polonii poprosili Reagana o jakaś mądrą radę. Amerykański prezydent doradził im wówczas, aby „szli za głosem własnego sumienia i słuchali tego, co mówi do nich Duch Święty”. Następnie „Reagan wskazał na portret Jana Pawła II i powiedział: to jest mój najlepszy przyjaciel. Tak, wiecie, że jestem protestantem, ale stale uważam go za mojego największego przyjaciela”.

>>> 37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Polskę. Dał Polakom siłę, by kontynuować walkę o wolność

W przedmowie prof. Paul Gengor (autor książki dotyczącej kontaktów Jana Pawła II z prezydentem Reaganem ) także nawiązuje do tematu związku papieża z USA, mając na myśli bieżącą sytuację w XXI w. „Uważam, że każdy Amerykanin powinien przeczytać tę książkę. Szczególnie teraz, kiedy dyskredytuje się, a nawet demonizuje katolików i tych chrześcijan, którzy nie naginają się do kulturowych zmian i przedefiniowania tego, kim jest człowiek” – wskazuje Gengor. Przypomina ważne słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II w 1995 r. na forum ONZ o prawie człowieka do wolności religijnej, którego nie można złamać żadną siłą, a także jego krótki, ale jakże potężny apel do wszystkich ludzi: „Nie lękajcie się”.

Książka „100 Ways John Paul II Changed the World” została wydana przez katolickie wydawnictwo Our Sunday Visitor.

Zobacz także
Wasze komentarze