Zaproszenie na weekend w Krakowie

4 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Do tej pory stroniłem od wielkich, masowych wydarzeń religijnych. Wspólne tańce, śpiewy i modlitewne uniesienia – to jakby nie było dla mnie. Jednak prawie każdy co jakiś czas lubi spróbować czegoś nowego, a przynajmniej odmiennego. Rok temu wybrałem się na festiwal radości i wiary. 

Wsiąść do pociągu…  

Tuż przed finałem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. stwierdziłem, że trzeba jechać. Kupiłem bilet dla siebie i dla mamy, pojechaliśmy prosto na Mszę św. z Papieżem. Na miejscu był jeszcze mój dobry kolega ze studiów. Pamiętam, że gdy byłem mały, mama zabrała mnie na spotkanie z Janem Pawłem II w Poznaniu. Teraz przyszedł czas na zamianę ról. Pomyślałem też: ile razy potrafiłem wybrać się na weekend na drugi koniec Polski (a nawet za granicę) po to, by zobaczyć ulubionego artystę czy zespół muzyczny? Takiej „gwiazdy” jak Franciszek też nie można było przeoczyć. I choć byliśmy daleko, w sektorze, z którego ołtarza nie było widać, to sama atmosfera i treść tego przeżycia sprawiły, że czuliśmy się w centrum. W centrum zainteresowania Chrystusa. Tam każdy był Jego, nikogo nie pominął. 

Żyć tym, a nie tylko to przeżyć 

Na mniejszą skalę, ale na pewno równie mocne i wartościowe, będą przeżycia uczestników pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży, która będzie obchodzona podczas zbliżającego się  weekendu. Bardzo dobrze, że to spotkanie zostało zorganizowane. Rocznica to czas podsumowania, ale i świętowania. Obchodzimy rocznice ważnych dla nas wydarzeń, demonstrujemy przywiązanie do nich, rozważamy ich znaczenie w naszym życiu. No właśnie – najważniejsze jest to, by to nie było tylko „demonstrowanie” (działanie na pokaz, niejako obrzęd), ale autentyczny roczny bilans, refleksja i „kop do przodu”. Tuż przed rocznicą ŚDM można było usłyszeć sporo wspomnień, ale i świadectw. To nie były słodkie wspominki („Ach, co to było za PRZEŻYCIE, było i minęło), ale świadectwa („Ach, jak to ŻYCIE po tamtych dniach się zmieniło, ubogaciło”) https://misyjne.pl/nie-siedza-na-kanapie/ W tych ludziach przesłanie ŚDM cały czas żyje. Chyba każdemu, kto tam był lub uczestniczył w ŚDM za pomocą środków masowego przekazu, utkwiło w głowie papieskie wezwanie „Nie spędźcie życia na kanapie”. Och, ile razy przypominałem sobie te słowa, gdy na tej kanapie chciałem odpoczywać zbyt długo.  


Wiek duszy  

Oby te dni trwały w nas! Nieustannie! Byśmy zawsze byli młodzi duchem. Niech tak jak przy badaniu wieku ciała, wieku biologicznego (modne i często stosowane), również i metryka naszej duszy będzie i dojrzała (dojrzała wiarą, dojrzałą do miłości), ale jednocześnie ciągle pełna nadziei i ciekawości jak małe dziecko. Takie spotkania (jak to rok temu i jak to dziś) są potrzebne. Motywują do tego, by być zawsze młodym. A młodość to też spontaniczność – może więc szybki wyjazd do Krakowa i weekend pod hasłem: „młodość, życie, wiara jest w nas” z hasztagiem „#rokpośdm”? Dlaczego nie! Organizatorzy zapraszają na sobotę i niedzielę. Jak mówią, Światowe Dni Młodzieży zostały uznane za najważniejsze wydarzenie 2016 r. przez blisko połowę Polaków, dlatego w postanowiliśmy zorganizować obchody pierwszej rocznicy ŚDM w Krakowie. – Także w tym roku Kraków będzie miejscem międzynarodowych spotkań młodych. W ramach akcji „Experience Kraków Again!” miasto zaprosiło sześciu losowo wybranych pielgrzymów z Włoch i Hiszpanii, ale wielu chce przyjechać po prostu, bez zaproszenia. Umawiają się ze swymi polskimi znajomymi. Dwa dni spędzą w Krakowie, a później wyruszają w Polskę na wakacje.  

Rozkład jazdy  

Spotkanie w stolicy Małopolski rozpocznie się w sobotę o godzinie 13:00 w kościele ojców pijarów od katechezy, którą wygłosi ks. abp Marek Jędraszewski. W trakcie spotkania będzie można wysłuchać świadectw: Michała „PAX” Bukowskiego, rapera młodego pokolenia; Teresy Kmieć – siostry Helenki Kmieć, zabitej w styczniu br. w Boliwii oraz świadectwa wspólnoty Betania, która następnie poprowadzi koronkę do Bożego Miłosierdzia.  


Pomoc dla Aleppo  

O godzinie 16:00 spotkanie przeniesie się do Tauron Arena Kraków. Uczestnicy koncertu wezmą udział w nagraniu do superprodukcji „Biblia Audio”. Będą sprzedawane płyty-cegiełki „Nieśmiertelni”, z których dochód przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży mieszkającej w Aleppo. A o 18:00 rozpocznie się koncert „Młodość – projekt życia”. W trakcie koncertu abp Marek Jędraszewski wręczy Nagrodę Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia” , przyznawaną młodym ludziom, którzy ofiarnie i twórczo angażują się w życie Kościoła oraz środowisk lokalnych. Warto ich poznać! Kulminacyjny moment to niedziela. W Sanktuarium św. Jana Pawła II o godzinie 12:30 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. dziękczynna za owoce Światowych Dni Młodzieży. Wszystkie punkty programu są dostępne bezpłatnie, ale w przypadku koncertu obowiązuje rejestracja, która umożliwi lepszą organizację (przez stronę http://rejestracja.krakow2016.com.) 

Line-up festiwalu  

W obchody rocznicy ŚDM w Krakowie zaangażowani są artyści z Polski i zagranicy, wśród nich m.in. ambasadorzy ŚDM. Nad wszystkim czuwać będzie dyrygent i aranżer Adam Sztaba. Podczas koncertu usłyszymy takie gwiazdy jak Arkadio, Monika Kuszyńska, Anita Lipnicka, Natalia Niemen czy TGD. Wieczór poprowadzą między innymi Dominka Gwit i Jasiek Mela. 

Pogoda zapowiada się świetnie, program także, w tyle głowie wybrzmiewa: „nie siedź na kanapie” i zaproszenie Jezusa: „spotkajmy się”. Daj się namówić, wsiądź do pociągu…  

Zobacz także
Wasze komentarze