Fot. PAP/EPA/KIM LUDBROOK

Muzułmanie kończą Ramadan. Przesłanie Stolicy Apostolskiej na miesiąc Ramadan i święto Id al-Fitr

Dyskateria ds. Dialogu Międzyreligijnego wystosowała do muzułmanów specjalne przesłanie z okazji kończącego się właśnie miesiąca Ramadan oraz święta Id al-Fitr obchodzonego na jego zakończenie.

Tekst przesłania został zatytułowany „Chrześcijanie i muzułmanie. Promotorzy miłości i przyjaźni”. Z okazji obchodzonego dzisiaj przez muzułmanów święta Id al-Fitr.

>>> Id al-Fitr, czyli co dziś świętują muzułmanie

Publikujemy pełen tekst przesłania:

Drodzy muzułmańscy bracia i siostry,

Miesiąc Ramadan jest ważny dla Was, ale także dla Waszych przyjaciół, sąsiadów i wyznawców innych religii, w szczególności chrześcijan. Istniejące przyjaźnie są wzmacniane, a inne budowane, torując drogę do bardziej pokojowego, harmonijnego i radosnego współistnienia. Odpowiada to woli Bożej dla naszych wspólnot, a nawet dla wszystkich członków i wspólnot jednej rodziny ludzkiej.

Jesteśmy świadomi, drodzy przyjaciele, że pokojowe i przyjazne współżycie napotyka na wiele wyzwań i zagrożeń: ekstremizm, radykalizm, polemiki, spory, przemoc na tle religijnym. Groźby są podsycane przez kulturę nienawiści. Musimy więc znaleźć najodpowiedniejsze sposoby przeciwstawienia się i przezwyciężenia takiej kultury, wzmacniając zamiast tego miłość i przyjaźń, zwłaszcza między muzułmanami i chrześcijanami, ze względu na łączące nas więzi. Dlatego uznaliśmy za stosowne podzielić się z Wami pewnymi przemyśleniami na ten temat, mając nadzieję, że otrzymamy również wasze.

Wszystko zaczyna się od naszego stosunku do siebie nawzajem, w szczególności wtedy, gdy istnieją między nami różnice religijne, etniczne, kulturowe, językowe lub polityczne.

Różnice mogą być postrzegane jako zagrożenie, ale każdy ma prawo do swojej specyficznej tożsamości z jej różnorodnymi składnikami, jednak bez ignorowania lub zapominania o tym, co nas łączy: „Jedną bowiem społeczność stanowią wszystkie narody, jeden mają początek, ponieważ Bóg sprawił, że cały rodzaj ludzki zamieszkuje cały obszar ziemi, jeden także mają cel ostateczny, Boga, którego Opatrzność oraz świadectwo dobroci i zbawienne zamysły rozciągają się na wszystkich, dopóki wybrani nie zostaną zjednoczeni w Mieście Świętym, które oświeci chwała Boga, gdzie narody chodzić będą w Jego światłości.” (Deklaracja o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, Nostra aetate, 28 października 1965, nr 1).

Negatywnych postaw i zachowań wobec innych jest niestety wiele: podejrzliwość, strach, rywalizacja, dyskryminacja, wykluczenie, prześladowanie, polemiki, wyzwiska, obmawianie, by wymienić tylko kilka.

Platformy mediów społecznościowych są wspólną przestrzenią dla takich szkodliwych zachowań, wypaczając ich rolę ze środków komunikacji i przyjaźni do bycia instrumentami wrogości i walki. W związku z tym papież Franciszek powiedział: „Ludzie, broniąc swej konsumpcyjnej i wygodnej izolacji, wybierają stałe i obsesyjne przywiązanie. Sprzyja to wzniecaniu nietypowych form agresji, obelg, znęcania się, dyskwalifikacji, słownego biczowania, aż po zniszczenie drugiej osoby z wściekłością, która nie mogłaby zaistnieć w realnym kontakcie, ponieważ wszyscy zniszczylibyśmy się nawzajem. Agresywność społeczna znajduje w urządzeniach mobilnych i komputerach możliwość niezrównanej ekspansji.” (Fratelli Tutti, 3 października 2020, n. 44).

Przeciwieństwami wyżej wymienionych zachowań negatywnych są szacunek, dobroć, miłosierdzie, przyjaźń, wzajemna troska o wszystkich, przebaczenie, współdziałanie dla dobra wspólnego, pomoc wszystkim potrzebującym oraz troska o środowisko, w aby nasz „wspólny dom” był bezpiecznym i przyjemnym miejscem, w którym możemy żyć razem w pokoju i radości.

Nie możemy zapobiegać i zwalczać kultury nienawiści, a zamiast tego krzewić kulturę miłości i przyjaźni bez solidnego wychowania przyszłych pokoleń we wszystkich przestrzeniach, w których się kształtują: w rodzinie, w szkole, w miejscach kultu i w mediach społecznościowych.

Świat, w którym panuje sprawiedliwość, pokój, braterstwo i dobrobyt, podoba się Wszechmogącemu i przynosi radość, wzywając zatem do naszego szczerego i wspólnego zaangażowania.

Drodzy muzułmańscy bracia i siostry, cieszcie się obfitymi błogosławieństwami Wszechmogącego podczas Ramadanu i świętujcie Id al-Fitr w radości płynącej z wierności i miłości do Wszechmogącego i wszystkich osób, z którymi żyjecie lub które spotykacie.

Z Watykanu, 3 marca 2023 r.

Miguel Ángel Cardinal Ayuso Guixot, MCCJ
Pref
ekt

Msgr. Indunil Kodithuwakku Janakaratne Kankanamalage

Sekretarz

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze