fot. Flickr (Episkopat News)
Przewodniczący Episkopatu: abp Henryk Hoser wniósł bardzo wiele w życie Kościoła
Abp Henryk Hoser wniósł bardzo wiele dobrego w życie Kościoła powszechnego i Kościoła katolickiego w Polsce. Mimo różnych ataków i prób zdyskredytowania jego osoby, nigdy nie utracił pogody ducha, pozostając zawsze człowiekiem bardzo życzliwym każdemu, zatroskanym o misje – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
Abp Henryk Hoser zmarł w piątek wieczorem w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w wieku 78 lat.
Jak zaznaczył abp Gądecki, gdyby streścić życie abp. Hosera w jednym zdaniu, brzmiałoby ono: „lekarz ciał i dusz”. „Rzadko się spotyka połączenie dwóch tak silnych charyzmatów w jednym człowieku. Mamy doskonałych lekarzy, doskonałych misjonarzy, ale trudno spotkać obie te rzeczywistości w jednym człowieku” – ocenił.

Misjonarz
Według przewodniczącego Episkopatu, abp Hoser „wniósł bardzo wiele w życie Kościoła”. „Pracował w różnych krajach m.in. na misjach w Rwandzie, w paryskim Centre du Dialogue, w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, pełnił posługę arcybiskupa warszawsko-praskiego, wreszcie wysłannika Stolicy Apostolskiej do Medjugorje. Miał naprawdę pracowite i ciekawe życie. Okazał się człowiekiem bardzo cennym dla Kościoła i naszej ojczyzny” – zastrzegł.
Dodał, że szczególne zasługi abp Hoser miał w dziedzinie ewangelizacji i misji. „Przebywając wiele lat na misjach w Rwandzie, stworzył Centrum Zdrowia w Kigali. Pracował tam nad upowszechnieniem naturalnych metod planowania rodziny. Podczas Synodu o rodzinie widziałem go w otoczeniu kobiet z Rwandy. Widać było ich wzajemne zrozumienie i prawdziwą więź” – podkreślił abp Gądecki.
>>>Bp Kamiński: abp Hoser zostanie w mojej pamięci jako ktoś o pięknej sylwetce duchowej
Był życzliwy
Zaznaczył, że we wszystkich posługach abpa Hosera czuć było, że jest to „właściwy człowiek na właściwym miejscu”. „Mimo różnych ataków i prób zdyskredytowania jego osoby przez różne środowiska, był człowiekiem bardzo życzliwym i zawsze umiał zachować pogodę ducha. Zawsze starał się znaleźć w drugim człowieku pozytywne cechy” – ocenił.
Jak wyjaśnił, abp Hoser „nigdy się nie wywyższał”. „Abp Hoser miał też ogromne poczucie humoru, które znacznie ułatwiało kontakty z ludźmi i pozwalało na pokojowe spotkanie ze wszystkimi” – podkreślił.

Bioetyka
Przewodniczący KEP przypomniał, że abp Hoser szczególną uwagę poświęcał zagadnieniom bioetycznym, wielokrotnie zabierał głos w sprawach takich jak zapłodnienie in vitro, aborcja czy naturalne metody planowania rodziny. „Księża biskupi orientują się doskonale w nauce Kościoła na te tematy, jednak nie mają głębszej wiedzy medycznej. Natomiast kiedy głos w tych sprawach zabierał abp Hoser, wiadomo było, że jako lekarz wie o czym mówi. Dlatego ludzie roztropni słuchali go” – stwierdził.
>>>Abp Hoser o Medjugorie [WIDEO]
Medjugorje
Abp Henryk Hoser był pallotynem, od maja 2008 r. był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. 8 grudnia 2017 r. papież Franciszek przyjął rezygnację abp. Henryka Hosera z urzędu biskupa warszawsko-praskiego, który skończył 75 lat i przeszedł na emeryturę. Następcą abp. Hosera został bp Romuald Kamiński.
W maju 2018 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Henryka Hosera specjalnym wizytatorem apostolskim przy parafii w Medjugorje, gdzie od 1981 roku – jak twierdzi szóstka młodych ludzi – trwają objawienia Matki Bożej.
Wcześniej pełnił funkcję sekretarza pomocniczego w watykańskiej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, ponad 20 lat spędził na misjach w Rwandzie i Zairze. Od 2008 roku abp Hoser przewodził pracom zespołu ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. bioetycznych.
Bądź na bieżąco z Misyjne.pl!
Obserwuj misyjne.pl w Google News. Dodaj nas do ulubionych, aby nie przegapić najważniejszych treści z kraju i ze świata.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
| Zobacz także |
| Wasze komentarze |





Wiadomości
Wideo
Modlitwy
Sklep
Kalendarz liturgiczny