(kf) PAP/Darek Delmanowicz

Abp Szal: Maryja przyjęła nowe życie, nie jako udrękę, ale jako znak Bożej miłości

To było przyjęcie nowego życia, nie jako udręki, a jako znaku Bożej miłości – powiedział abp Adam Szal. Mówił o postawie jaką Maryja przyjęła wobec Zwiastowania. Metropolita przemyski przewodniczył 13 sierpnia wieczornej Mszy św. w czasie Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego ku czci Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.

Abp Szal w homilii zwracał uwagę na postawę pełnego zaufania Bogu przez Maryję. Stwierdził, że Maryja, przyjmując orędzie Boże w czasie Zwiastowania, była świadoma, że będzie ją to kosztowało wiele ofiar.

– To było przyjęcie nowego życia, nie jako udręki, a jako znaku Bożej miłości – powiedział.

Wniebowzięcie to zaproszenie dla nas

Kaznodzieja podkreślił, że chwała nieba, którą cieszy się Maryja, jest zapowiedzią „naszej chwały i naszego wejścia do nieba”.

– Wniebowzięcie jest dla nas zaproszeniem do wejścia na drogę Maryi, do otwarcia naszych ramion na przyjęcie Chrystusa, do otwarcia naszego serca. Ale także jest okazją do tego, abyśmy umieli, tak jak Maryja, powierzyć się Jezusowi i Bożemu planowi zbawienia – mówił.

PAP/Darek Delmanowicz

Kard. Wyszyński i Maryja

Za przykład abp Szal podał Sługę Bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września. Jak przypomniał kaznodzieja, prymas całe swoje życie i swoją posługę oparł na Maryi.

– Tuż przed śmiercią zapytany, co było powodem tego, że Kościół w Polsce oparł się represjom czasów powojennych, już będąc na łożu śmierci pokazał obraz Matki Bożej i dał do zrozumienia, że wszystko to, co stało się w Polsce z zachowaniem wiary, stało się za sprawą Maryi – podkreślił abp Szal.

>>>Artur: Maryja uratowała nasze małżeństwo [ŚWIADECTWO]

PAP/Darek Delmanowicz

Wielki Odpust Kalwaryjski

Wielki Odpust Kalwaryjski ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Pacławskiej odbywa się od 11 do 15 sierpnia. W sobotę centralną Mszę św. odprawi nuncjusz apostolski abp Salvatore Penacchio, natomiast sumie odpustowej w niedzielę przewodniczyć będzie kard. Robert Sarah, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W tym roku odpust jest przeżywany jako dziękczynienie za Sługę Bożego ojca Wenantego Katarzyńca. 100. rocznica jego śmierci minęła w marcu. Jego grób znajduje się w Bazylice Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej. Z tej okazji w sobotę o 20.30 wystawione zostanie oratorium „Odnalezione szczęście”, autorstwa Andrzeja Mozgały (muzyka) oraz ks. Krzysztofa Lechowicza i o. Edwarda Staniukiewicza (tekst).
W czasie odpustu na widok publiczny zostały wystawione koszule, w których zginęli bł. Michał Tomaszek i Zbigniew Strzałkowski – pierwsi polscy misjonarze-męczennicy z Pariacoto w Peru, których 30. rocznica śmierci minęła 9 sierpnia.

>>>Niosą figurę Matki Bożej. Odpust w Kalwarii Pacławskiej

Kalwaria Pacławska to bardzo mała wioska w województwie podkarpackim. Leży ok. 25 km na południe od Przemyśla. Jej założycielem był hrabia Andrzej Maksymilian Fredro. Powstała z myślą upowszechniania kultu Męki Pańskiej, ale z czasem – ze względu na słynący łaskami obraz – stało się ważnym miejscem czci wobec Matki Bożej. Istnieje tu Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej. W 2020 r. papież Franciszek podniósł to sanktuarium do godności bazyliki mniejszej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze