Abp Stanisław Gądecki, fot. Jan Jeliński

Przewodniczący Episkopatu apeluje o udział w jutrzejszym Dniu Modlitw o Pokój w Ukrainie

– Zwracam się z apelem do wszystkich naszych kapłanów i wiernych, by wzięli udział Dniu Modlitw o Pokój w Ukrainie, który przypada jutro w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – powiedział abp Stanisław Gądecki. Dodał, że „Ukraina w tych dramatycznych dniach wojennych potrzebuje naszej modlitwy o pokój oraz innych form wsparcia”.

Dzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie organizowany jest z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w przypadające 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Jego hasło brzmi: „Na kolanach przed Eucharystią wołając o pokój”. W odpowiedzi na prośbę przewodniczącego CCEE abp. Gintarasa Grušasa, w każdym katolickim kościele w Europie zostanie odprawiona Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu bądź nabożeństwo w innej formie.

EPA/MARTIAL TREZZINI

Wsparcie duchowe

Celem tego Dnia jest wsparcie duchowe dla walczących o wolność i niepodległość Ukraińców, okazanie solidarności z cierpiącymi ofiarami rosyjskiej agresji, wołanie o sprawiedliwy pokój oraz uwrażliwienie wspólnoty międzynarodowej na kwestię pomocy uchodźcom wojennym. Wszystkie Konferencje Biskupie w Europie przygotowały z tej okazji pomoce liturgiczne i schematy modlitwy, które zostały przekazane poszczególnym diecezjom i parafiom.

>>> W Rosji i w Białorusi żyją chrześcijanie różnych wyznań, którzy sprzeciwiają się rosyjskiej agresji

– Zwracam się z apelem do wszystkich naszych kapłanów i wiernych, by wzięli udział Dniu Modlitw o Pokój w Ukrainie, który przypada 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kierując prośbę, by księża i wierni na kolanach przed Najświętszym Sakramentem zanosili gorące błagania o pokój w Ukrainie. Podkreślił, że „Ukraina w tych dramatycznych dniach wojennych potrzebuje naszej modlitwy o pokój oraz wszelkiego możliwego wsparcia”.

Abp Gądecki przypomniał, że święto Podwyższenia Krzyża Świętego przywołuje „rolę krzyża i cierpienia w życiu chrześcijanina, w życiu Kościoła jak i w życiu społecznym oraz wskazuje na zbawczą rolę krwi Chrystusowej, która wyzwala z grzechu, jeśli człowiek tego pragnie”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze