Abp Stanisław Gądecki, fot. Sebastian Zbierański/ Misyjne Drogi

Przewodniczący Episkopatu: w ogólnopolskiej syntezie synodu obecna jest krytyka wynikająca z miłości do Kościoła

W ogólnopolskiej syntezie obecna jest krytyka Kościoła, jednak jest to krytyka wynikająca z miłości do Kościoła, a nie z nienawiści – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas prezentacji ogólnopolskiej syntezy podsumowującej diecezjalną fazę synodu o synodalności.

Abp Gądecki wziął w czwartek udział w konferencji prasowej połączonej z prezentacją ogólnopolskiej syntezy fazy diecezjalnej synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, która odbyła się na Jasnej Górze.

Chodziło o wsłuchanie się w Ducha Świętego

Wyjaśnił, że pojęcie synodu w Kościele zachodnim oznaczało przez wieki zgromadzenie biskupów. Jak wyjaśnił, dopiero niedawno, bo w 1983 r., doszło do rozróżnienia między soborem powszechnym a synodem biskupów. Z kolei termin synodalność pojawił się w ostatnich dziesięcioleciach. „W Kościele synodalnym cała wspólnota (…) jest wezwana do wspólnej modlitwy, słuchania, analizowania, dialogu, rozeznawania i udzielania rad w podejmowaniu decyzji duszpasterskich” – mówił. Zaznaczył, że „w podejmowaniu ważnych decyzji pasterze muszą uważnie słuchać życzeń wiernych”.

„W tym synodzie chodziło przede wszystkim o wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego” – wyjaśnił abp Gądecki.

fot. Isabelle de Senilhes/synod.va

Krytyka z miłości

Przyznał, że „synod nie wzbudził masowego zainteresowania”. „Było to raczej wydarzenie mniejszościowe i wydarzenie, które poruszyło przede wszystkim elity” – ocenił.

Zdaniem przewodniczącego KEP „pocieszające jest, że na pierwszym miejscu prowadził do podniesienia tematu parafii i wspólnoty”. „Jest tam obecna też krytyka Kościoła, tylko jest to innego rodzaju krytyka niż ta w gazetach. To znaczy, że to jest krytyka niewychodząca z nienawiści do Kościoła, tylko krytyka z miłości do Kościoła” – stwierdził.

Jak zastrzegł abp Gądecki, ludzie, którzy brali udział w zespołach synodalnych, podkreślali krytykę, ale jednocześnie zaznaczali, że ma ona służyć „odnowie Kościoła”. „W tym sensie to wydarzenie wydaje mi się bardzo znaczące i zaskakujące dla samej dotychczasowej praktyki Kościoła, w tym sensie, że nie było jeszcze takiego synodu, który by obejmował cały świat” – ocenił.

>>> Jasna Góra: prezentacja syntezy krajowej Synodu o synodalności [DOKUMENT]

Fot. edophoto/freepik

Kto uczestniczył w Synodzie?

W konsultacjach synodalnych, na różnych poziomach, uczestniczyli głównie wierni zaangażowani w życie parafii, członkowie wspólnot, jak również osoby praktykujące, a wcześniej nieangażujące się bezpośrednio w swoich parafiach. Spotkania synodalne zorganizowało – zależnie od diecezji – od 30 do 65 proc. parafii. Koordynatorzy lokalni w parafiach stanowili grupę liczącą ponad 6,8 tys. osób. W parafiach synod był koordynowany najczęściej przez księży. W konsultacjach synodalnych wzięło udział ponad 100 tys. osób.

XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” trwa od października 2021 r. Pierwszy raz w historii pierwszym etapem synodu były konsultacje przeprowadzone na poziomie diecezji. Po ich zakończeniu rozpocznie się faza kontynentalna, a w październiku 2023 r. powszechna.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze