Fot. Justyna Nowicka

Przewodniczący KEP: powinniśmy wrócić do niedziel biblijnych

Zachęcam wszystkich do czytania Słowa Bożego, ponieważ bez niego nie ma Kościoła – mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji Niedzieli Biblijnej, obchodzonej 18 kwietnia. Rozpoczyna ona XIII Tydzień Biblijny.

Przewodniczący episkopatu zwraca uwagę, że w życiu codziennym, poza liturgią, zauważa się niekiedy pewną obojętność względem Pisma świętego i jego natchnienia pośród wiernych i duszpasterzy. – Za mało czyta się Pismo święte, za mało poważa wypowiedź Pisma świętego – zaznaczył. Przypominając regułę św. Hieronima – „Nie znać Pisma św. to nie znać Chrystusa” abp Gądecki podkreślił, że „Pismo święte jest pierwszą i najważniejszą Księgą wiary Kościoła„. „Jest kręgosłupem całej jego refleksji teologicznej. Każda epoka w inny sposób podchodziła do tej Księgi, odczytując ją ciągle na nowo, na różne sposoby w swojej konkretnej sytuacji” – wskazał.

>>> Papież: Biblia była i jest dla muzyki źródłem inspiracji

fot. unsplash

Zgromadzeni wokół Słowa

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że Sobór Watykański II podkreślił konieczność wspólnego wsłuchiwania się w Słowo natchnione. „To Słowo tworzy wspólnotę między słuchaczami a Bogiem, a w następstwie także między samymi słuchającymi” – zauważył. – Niedziele Biblijne praktykowane były w latach posoborowych, a potem zostały zapomniane. Dzisiaj powinniśmy do nich wrócić, ponieważ skłania do tego nowa sytuacja Kościoła i wołanie nowego Tysiąclecia” – powiedział. W ocenie abp Gądeckiego byłoby dobrze, aby w Niedzielę Biblijną w każdej parafii zostało przygotowane nabożeństwo Słowa Bożego. – W większych parafiach powinno odbywać się po południu, o dogodnej dla wiernych porze. W małych parafiach, zwłaszcza tam, gdzie wierni mają trudniejszy dostęp do kościoła, może mieć miejsce w łączności z niedzielną Mszą św. Nabożeństwa te powinny być jednak przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi – podkreśla przewodniczący Episkopatu.

>>> Izrael: odkrycie, które pokazuje, jak kształtowała się Biblia

V Narodowe Czytanie Pisma Świętego inauguruje 13. Tydzień Biblijny, którego hasło „Zgromadzeni na świętej Wieczerzy” nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce. Patronatem honorowym ten dzień objął przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz premier RP Mateusz Morawiecki.

– Pismo Święte objawia rodzinie jej tożsamość broniąc ją przed współczesną często antychrześcijańską mentalnością – mówi ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II z okazji Niedzieli Biblijnej i V Narodowego Czytania Pisma Świętego. Hasłem V Narodowego Czytania Pisma Świętego w tym roku są słowa „Ewangelia Jezusa Chrystusa – Syna Bożego”. Dzieło Biblijne, które patronuje obchodom, zachęca do uroczystego otwarcie Ewangelii według św. Marka przed mszą św. albo na samym jej początku. Kontynuacją tego winna być lektura osobista bądź rodzinna. W świątyniach wierni otrzymają karteczkom z referencjami do konkretnych fragmentów Pisma Św. tzw. sigla, w których obok zdań z Ewangelii będą także fragmenty z księgi Mądrości.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Ewangelista Marek o Eucharystii

– Wybraliśmy 14. rozdział Ewangelii wg. Św. Marka, w którym Jezus mówi, że pragnie spożywać Paschę ze swoimi uczniami, posyłając ich, aby ją przygotowali. Następnie jest opis Ostatniej Wieczerzy – mówi ks. prof. Witczyk i wyjaśna, że jest to odpowiedź na coraz częstsze bluźnierstwa i profanacje świątyń, czy Najświętszego Sakramentu. – Czytając ten rozdział warto podjąć głębszą osobistą refleksję nad swoim stosunkiem do Eucharystii. W tym kontekście można także zadać sobie pytanie: czym jest dla mnie msza św.; czy nie jestem obojętny, pasywny – wobec różnych ataków na Kościół, miejsca sakralne, czy samą godność celebrowania liturgii – mówi przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II.

>>> Biblista: Pismo Święte to siła i przewodnik w świecie pełnym wyzwań

Nawiązując do posynodalnej adhortacji papieża Benedykta XVI „Verbum Domini” ks. prof. Witczyk zwróca uwagę, że medytacja Pisma Świętego jest wsparcie w budowaniu więzi małżeńskich i rodzinnych. – Nie chodzi tylko o poznanie informacji na temat osoby Jezusa Chrystusa i jego dokonań na ziemi, ale przede wszystkim o wniknięcie w Ducha Ewangelii. Słowo Boże m.in. „objawia chrześcijańskiej rodzinnie jej tożsamość – czym ona jest i czym powinna być według zamysłu Pana” –mówi duchowny. Zaznacza, że „Słowo Boże broni także rodziny przed współczesną często antychrześcijańską mentalnością lekceważącą więź małżeńską, zróżnicowanie płciowe, czy samą płodność wskazując ich miejsce i wartość w ludzkim życiu”. – Słowo Boże także uświęca małżeństwo – jak pisze papież Benedykt XVI 'Jezus włączył małżeństwo do instytucji swojego królestwa wynosząc do rangi sakramentu, to co pierwotnie wpisane było w ludzką naturę” – dodaje. Ks. prof. Witczyk podkreśla również, że „Pismo Świętego uczy też małżonków, czym jest autentyczna miłość – że jest ona wierna, cierpliwa, wybaczająca – jak czytamy w liście do Koryntian”.

Centralne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego zaplanowane są w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie o godz. 9.00 liturgii będzie przewodniczył bp. Piotr Jarecki, oraz w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godz. 11.00, pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze