Dzieci obozu Auschwitz, fot. EPA/www.auschwitz.org

Przewodniczący KEP w rocznicę wyzwolenia Auschwitz: ta historia zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec ksenofo …

Modlitwy za pomordowanych w Auschwitz, które odmówili duchowni: rabin i biskupi chrześcijańscy, były ostatnim punktem głównej ceremonii 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. W tym roku uroczystość z powodu Covid-19 odbyła się tylko w przestrzeni internetowej.

Żydowską modlitwę za dusze zmarłych „El male rachamim” zmówił rabin Michael Schudrich. Słowa modlitwy „Wieczny odpoczynek” w intencji wszystkich ofiar odmówił biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. Słowa żałobnej modlitwy „Boże duchów” wypowiedział biskup Atanazy z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. „Wspominamy tych, którzy na szczególnym miejscu kaźni bestialsko byli mordowani. Ufamy, że w Tobie, Bogu, znaleźli wybawienie z cierpienia i doświadczyli zwycięstwa życia nad śmiercią” – modlił się biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Adrian Korczago.

fot. EPA/ODD ANDERSEN

Po głównej ceremonii odbywa się jeszcze dyskusja online „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”. Biorą w niej udział ocalona z Holokaustu Lea Balint, była więźniarka Auschwitz Janina Rekłajtis, a także prezes Kindertransport Association Melissa Hacker.

>>> 27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu

Ta rocznica zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądeckiw słowie w 76. rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że w tym roku głównym motywem obchodów rocznicy wyzwolenia Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau jest męczeństwo ponad 200 tys. zamordowanych tam dzieci oraz los tych nielicznych, które przeżyły obóz. – Tam, w owej zaplanowanej „fabryce śmierci”, Niemcy mordowali obywateli z niemal wszystkich krajów, okupowanych przez Trzecią Rzeszę oraz sprzymierzonych z nią krajów. W zdecydowanej większości ofiarami byli Żydzi – napisał.

Abp Stanisław Gądecki, fot. episkopat.pl

Przewodniczący Episkopatu odwołał się także do słów św. Jana Pawła II, który „wołał o powrót ludzi do Boga i do jego przykazań, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu”. „W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Pełny tekst:

Warszawa, dnia 27 stycznia 2021 roku

SŁOWO ARCYBISKUPA STANISŁAWA GĄDECKIEGO

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W 76. ROCZNICĘ WYZWOLENIA AUSCHWITZ

Dzisiaj przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau (27.01.1945), a miejsce to nadal przejmuje trwogą. W KL Auschwitz-Birkenau niemieccy narodowi socjaliści zamordowali ponad milion Żydów, dziesiątki tysięcy Polaków (około 75 000) oraz Romów (21 000), Rosjan (15 000) i kilkanaście tysięcy więźniów innych narodowości.

W tym roku głównym motywem obchodów rocznicy wyzwolenia Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau jest męczeństwo ponad 200 tys. zamordowanych tam dzieci oraz los nielicznych, które przeżyły gehennę obozu. Tam, w owej zaplanowanej „fabryce śmierci”, Niemcy mordowali obywateli z niemal wszystkich krajów, okupowanych przez Trzecią Rzeszę oraz sprzymierzonych z nią krajów. W zdecydowanej większości ofiarami byli Żydzi. Tak Niemcy mieli dokonać „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”. Tak dokonał się Holokaust. Narodem przeznaczonym do unicestwienia byli też Polacy, Sinti i Romowie.

walizki skradzione osobom deportowanym do Auschwitz, fot. EPA/PAWEL SAWICKI / www.auschwitz.org

Święty Jan Paweł II, gdy przybył do Auschwitz powiedział: „Ten to naród, który otrzymał od Boga Jahwe przykazanie „Nie zabijaj”, w szczególnej mierze doświadczył na sobie zabijania” (Auschwitz, 7.06.1979). Jan Paweł II wołał o powrót ludzi do Boga i do jego przykazań, aby nigdy nie powtórzyła się tragedia Holokaustu.

>>> Obchody 76. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau [NA ŻYWO]

Papież Benedykt XVI, wspominając pielgrzymkę swego poprzednika, mówił w Auschwitz w 2006 r.: „Papież Jan Paweł II pielgrzymował tu jako syn narodu, który obok narodu żydowskiego najwięcej wycierpiał w tym miejscu i ogólnie podczas wojny”. Władze Trzeciej Rzeszy chciały całkowicie zmiażdżyć naród żydowski; wyeliminować go z grona narodów ziemi. […] W istocie, bezwzględni zbrodniarze unicestwiając ten naród, zamierzali zabić Boga, który powołał Abrahama, a przemawiając na Górze Syjon, ustanowił zasadnicze kryteria postępowania ludzkości, obowiązujące na wieki. […] Wyniszczając Izrael, chcieli w rzeczywistości wyrwać korzenie wiary chrześcijańskiej i zastąpić ją przez siebie stworzoną wiarą w panowanie człowieka – człowieka mocnego”. Papież Franciszek będąc w 2016 r. w KL Auschwitz-Birkenau milczał i modlił się. Jego modlitwa i milczenie była wołaniem o pokój, którego potrzeba także w naszych czasach.

fot. EPA/STANISLAW MUCHA / www.auschwitz

W liście do Rzymian św. Paweł napisał: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12, 21). Ta rocznica zobowiązuje nas do głośnego sprzeciwu wobec wszelkich przejawów deptania godności człowieka: rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu. W tę rocznicę apelujemy do współczesnego świata o pojednanie i pokój, o poszanowanie prawa każdego narodu do istnienia oraz do wolności, niepodległości i zachowania własnej kultury.

Módlmy się za ofiary II wojny światowej. Módlmy się także o to, by w każdym człowieku zawsze zwyciężała miłość do bliźniego!

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Pamięci pomordowanych dzieci

– Nasza obojętność rodzi najwięcej ofiar, a wśród nich – najsłabsze, najufniejsze i najbardziej niewinne – są zawsze dzieci – mówił dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Podczas tegorocznych obchodów los dzieci w Auschwitz został szczególnie wyeksponowany. Niemcy zgładzili ich w obozie ponad 200 tys. – w przytłaczającej większości Żydów. – Małe dzieci żydowskie i romskie. Dzieci polskie z Zamojszczyzny. Dzieci białoruskie spod Grodna. Dzieci przywożone z powstańczej Warszawy. W obozie dzieci się też rodziły. Zamiast przychodzić na świat z własnym życiem się tutaj rozmijały. Ponad 200 tys. dziecięcych ofiar. Kilka setek ocalałych dzieci – mówił dyrektor Cywiński podczas obchodów, które w tym roku w sposób szczególny odnosiły się do najmłodszych ofiar.

Lalka i ubrania dziecięce należące do osób deportowanych do Auschwitz, fot. EPA/PAWEL SAWICKI / www.auschwitz.org

Musimy czynić wszystko, co w naszej mocy, by te okrucieństwa już się nigdy nie powtórzyły i nie dotknęły już nikogo – powiedziała z kolei wiceambasador Izraela w Polsce Tal Ben-Ari Yaalon podczas uroczystości 76. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. – 76 lat temu, 27 stycznia 1945 roku, Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz-Birkenau, co symbolizuje koniec jednego z najbardziej okrutnych i przerażających okresów w historii ludzkości – powiedziała Tal Ben-Ari Yaalon.

Prezydent: wieczna pamięć o Holokauście

Pamięć i prawda o Holokauście będą trwać wiecznie – powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau. – 27 stycznia jest każdego roku Dniem Pamięci Ofiar Holokaustu. Dziś pamięć sześciu milionów wymordowanych Żydów czci cała społeczność międzynarodowa – przypomniał w środę prezydent Andrzej Duda, dodając, że „tego dnia, 76 lat temu, został wyzwolony obóz Auschwitz-Birkenau”. – Jest on najważniejszym symbolem Zagłady, bo był największą hitlerowską fabryką śmierci. Niemcy, na okupowanej przez nich polskiej ziemi, urządzili swój ludobójczy przemysł – podkreślił prezydent. Andrzej Duda przypomniał, że „w Auschwitz-Birkenau, ginęli Żydzi, Polacy, Roma i Sinti, jeńcy z Armii Czerwonej”.

Zdjęcie z filmu „Kronika wyzwolenia KL Auschwitz” wykonanego przez operatorów armii radzieckiej, fot. EPA / STANISLAW MUCHA / www.auschwitz.org

– Z głębokim wzruszeniem i zadumą wspominam zeszłoroczne uroczystości w Miejscu Pamięci, na terenie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady, gdzie zebrali się wówczas ostatni Ocaleni i Świadkowie Holokaustu z całego świata – mówił. Prezydent zaznaczył, że „w tym roku obchody wyglądają inaczej”. „To bezprecedensowa sytuacja, gdy pandemia koronawirusa uniemożliwia nam bezpośrednie spotkanie”. – Ale jest to też ważny znak, który przypomina, że zawsze, bez względu na okoliczności, musimy wypełniać powinność świadków pamięci i strażników prawdy o Holokauście – powiedział.

>>> Zawód: fotograf w Auschwitz. Zdjęcia, które zrobił, chwytają dziś za serce

W tym roku podczas rocznicowych uroczystości w sposób szczególny uwypuklone zostaną losy dzieci. Niemcy deportowali ich do Auschwitz co najmniej 232 tys. Wśród nich było 216 tys. Żydów, 11 tys. Romów, 3 tys. Polaków, ponad 1 tys. Białorusinów oraz kilkuset Rosjan, Ukraińców i innych. W obozie zarejestrowano jako więźniów ok. 23 tys. dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 r. oswobodzono nieco ponad 700. Śmierć w Auschwitz poniosło ponad 200 tys. dzieci, w większości były to dzieci żydowskie przywiezione z rodzinami na zagładę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze