fot. BP KEP/Flickr

Przewodniczący KEP złożył gratulacje abp. Adrianowi Galbasowi z okazji ingresu do archikatedry warszawskiej

Niech Kościół Warszawski, któremu od dziś przewodzisz, stanie się ludem pielgrzymującym zmierzającym do Pana. Niech wychodzi do tych, którzy już sami do Kościoła nie przyjdą. Niech Kościół, na czele którego staniesz, doświadcza Bożego prowadzenia przez Twoją posługę – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w liście gratulacyjnym do abp. Adriana Galbasa SAC, nowego metropolity warszawskiego, z okazji jego ingresu do archikatedry warszawskiej.

Warszawa, dnia 14 grudnia 2024 roku


Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Adrianie,

przeżywamy Adwent, czas liturgicznego oczekiwania na przyjście Pana, i już za 10 dni będziemy śpiewać dziękczynny hymn uwielbienia Boga, który stał się człowiekiem. Dziś jednak Stołeczna Archidiecezja kończy czas innego oczekiwania. Ostatnie miesiące były bowiem oczekiwaniem na nowego Pasterza. Dziś pragniemy Bogu wyrazić dziękczynienie, że to Ciebie wybrał Ojciec Święty Franciszek, byś przewodził Kościołowi w Warszawie.

Ksiądz Arcybiskup wie doskonale, jak być przewodnikiem Kościoła pielgrzymującego, bo przez wiele lat prowadziłeś, Ekscelencjo, pielgrzymkę do Częstochowy, wyruszającą z pobliskiego kościoła akademickiego św. Anny. Trasa tej warszawskiej pielgrzymki, którą znasz doskonale, jest inspiracją do prowadzenia Kościoła Warszawskiego, bo rozpoczyna się w kościele św. Anny, gdzie studenci znajdują drogę do Boga. Następnie pielgrzymka idzie, by zatrzymać się i zawierzyć wszystko Opatrzności Bożej w wilanowskiej świątyni, zatrzymuje się w Lewiczynie, by zawierzyć się Pocieszycielce strapionych i Pani ziemi grójeckiej. Pielgrzymka, której przewodziłeś, celebruje Msze św. w Nowym Mieście nad Pilicą, by zaczerpnąć inspiracji od bł. Honorata, idzie przez Poświętne, by w sanktuarium św. Rodziny wypraszać rodzinom tak potrzebne dziś łaski, a w sanktuarium w Paradyżu kontemplować Chrystusa cierniem ukoronowanego.

Od 314 lat, co roku warszawscy pątnicy docierają do tronu Matki Bożej w Częstochowie, przez kilkanaście lat docierali pod Twoim przewodnictwem, Księże Arcybiskupie Adrianie. Dziś staje przed Tobą nowe zadanie, bo za kilka dni Kościół na całym świecie rozpocznie Rok Jubileuszowy i staniemy się Pielgrzymami Nadziei. Księże Arcybiskupie Adrianie, bądź nadal przewodnikiem Kościoła pielgrzymującego, wiesz doskonale, że podczas pielgrzymki czasami są chwile słoneczne a czasami pada deszcz, ale jako pielgrzym nigdy nie ustawaj. W czasie pielgrzymki nie zawsze można głosić, bo czasem przychodzi zmęczenie a innym razem coś zagłusza słowa przewodnika, ale jako przewodnik Kościoła Warszawskiego głoś zawsze prawdę Chrystusa. W czasie pielgrzymki po całym dniu rozbija się namiot, by o poranku znów go złożyć i iść dalej, bądź przewodnikiem Kościoła, który zawsze pamięta, że nie ma na ziemi stałego mieszkania. Osobiście doświadczyłeś tego w ostatnich latach: zostawiając swój pielgrzymi dom pallotyński poszedłeś do Ełku, następnie do Katowic, a dziś rozbijasz namiot w Stolicy. A wszystko to dla zbawienia dusz, dla zniszczenia grzechu, dla większej chwały Bożej. Ekscelencjo, bądź pielgrzymem nadziei, tak jak to opisał w Bulli Spes non confundit Papież Franciszek: „To nie przypadek, że pielgrzymowanie wyraża fundamentalny element każdego wydarzenia jubileuszowego. Wyruszanie w drogę jest typowe dla tych, którzy poszukują sensu życia. Piesze pielgrzymowanie bardzo sprzyja odkrywaniu na nowo wartości milczenia, wysiłku i tego, co istotne”.

Niech Kościół Warszawski, któremu od dziś przewodzisz, stanie się ludem pielgrzymującym zmierzającym do Pana. Niech wychodzi do tych, którzy już sami do Kościoła nie przyjdą. Niech Kościół, na czele którego staniesz, doświadcza Bożego prowadzenia przez Twoją posługę.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę złożyć Księdzu Arcybiskupowi raz jeszcze najserdeczniejsze życzenia z okazji ingresu do warszawskiej archikatedry św. Jana. Dzisiejsza uroczystość jest ważna nie tylko dla Waszej Ekscelencji, wiernych i duchowieństwa metropolii, ale dla całego Kościoła w Polsce, którego tak cenną i ważną częścią jest stołeczna Archidiecezja. Obejmuje Ksiądz Arcybiskup katedrę na której zasiadali wielcy biskupi warszawscy, wystarczy wspomnieć kard. Hlonda i bł. kard. Wyszyńskiego. Niech wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia umacnia Cię do wiernego podążania za Dobrym Pasterzem. A wstawiennictwo św. Wincentego Pallottiego wyprasza łaskę twórczego apostolstwa wśród mieszkańców Warszawy.  

Z wyrazami wdzięczności i jedności w Chrystusie Panu,

✠ Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze