fot. Wikimedia Commons

Przeżyła Auschwitz i badania dr. Mengele. Odeszła Eva Mozes Kor

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W wieku 85 lat w Krakowie zmarła w czwartek Eva Mozes Kor – pisarka, więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz należąca do grupy dzieci przeznaczonych do pseudomedycznych badań dr. Josefa Mengele. Informację tę potwierdził rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

„Zgon nastąpił z przyczyn naturalnych, nie prowadzimy żadnych czynności w tej sprawie” – powiedział Sebastian Gleń.

Kobieta posiadająca amerykańskie obywatelstwo przyjechała do Polski z synem. Odwiedziła także były niemiecki, nazistowski obóz zagłady Auschwitz. Podczas pobytu w krakowskim hotelu poczuła się źle i straciła przytomność. Syn i pielęgniarka podjęli reanimację, którą bezskutecznie kontynuowała także załoga pogotowia.

Eva Mozes urodziła się 31 stycznia 1934 r. w miejscowości Port w Rumunii. Jako dziesięciolatka trafiła do Auschwitz razem ze swoją siostrą Miriam. Jako bliźniaczki zostały wyselekcjonowane do grupy dzieci przeznaczonych do badań przez dr. Josefa Mengele. Siostry przeżyły obóz, a po wojnie powróciły do Rumunii i zamieszkały z ciotką. Ich rodzice i dwie starsze siostry zginęły w Auschwitz.

W 1950 r. obie siostry wyemigrowały do Izraela i mieszkały w Hajfie. Dziesięć lat później Eva wyszła za mąż za Amerykanina Michaela Kora, z którym wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

fot. Wikimedia Common

W 1984 r. wspólnie z siostrą odnalazła niektóre żyjące ofiary eksperymentów doktora Mengele i założyła organizację CANDLES – Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivors, a w 1995 r. w stanie Indiana w miejscowości Terre Haute otwarto CANDLES Holocaust Museum and Education Center.

Napisała książkę pt. „Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele”.

Jej życie było tematem wielu filmów dokumentalnych, w tym „Eva: A-7063″, który powstał w ubiegłym roku. Towarzystwo Historyczne Indiany nadało jej tytuł ” Żyjącej legendy”. Kor był znana jako „mała kobieta ubrana na niebiesko”, która – jak napisano po jej śmierci na stronie internetowej „The Indianapolis Star” – „opowiadała innym swoją historię, aby nikt nie musiał cierpieć tak, jak ona”.

Muzeum CANDLE będzie zamknięte do wtorku 9 lipca, by upamiętnić Evę Kor. W oświadczeniu wydanym przez muzeum napisano, że przesłanie jej życia jest oczywiste: „Możemy przezwyciężyć trudności i tragedie. Przebaczenie może nam pomóc w uzdrowieniu. I każdy ma moc i jest odpowiedzialny za to, by uczynić ten świat lepszym miejscem”.

Zobacz także
Wasze komentarze