fot. Tomasz Gzell, PAP

Przygotuj się na Triduum Paschalne 

Już niewiele czasu zostało nam do Triduum Paschalnego. Niby co roku dzieje się wówczas to samo – liturgie mają przecież stałe punkty. Ale co roku możemy do tego czasu podejść inaczej i odkryć w świętowaniu tajemnicy paschalnej coś nowego.  

Pomocą w znalezieniu czegoś nowego w czasie paschalnym może być książka „Triduum Paschalne. Przewodnik”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa W Drodze. To publikacja przygotowana wespół z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym i portalem liturgia.pl. Jak wiemy, Triduum Paschalne to liturgicznie bardzo intensywny czas. Liturgie odprawiane w czasie tych świętych dni znacząco różnią się od tych, w których bierzemy udział w ciągu całego roku. I owszem, jak uczestniczymy 10., 15. czy 20. raz w poszczególnych częściach Triduum – to wydaje nam się, że znamy „na pamięć” przebieg uroczystości. I że nic nas nie jest w stanie już zaskoczyć. I możemy wtedy być nawet już nieczuli na różne szczegóły i symbole, które przynoszą nam te dni. Tymczasem na poszczególne części Triduum Paschalnego warto przychodzić tak, jakbyśmy brali w nich udział pierwszy raz w życiu. Warto być bacznym obserwatorem i dostrzec coś nowego – bo zawsze coś takiego możemy znaleźć, jeśli tylko zechcemy poszukać. A wtedy może się okazać, że zupełnie inaczej przeżyjemy Wielkanoc i resztę roku. 

>>> Wielki Post „na ostro”

Autorami ludzie Wielkiej Nocy 

Książka wydana przed dominikańskie wydawnictwo ma nam pomóc właśnie w tym ożywczym spojrzeniu na Triduum Paschalne. To zbiór kilkudziesięciu krótkich i przystępnie napisanych tekstów, które stanowią kompendium wiedzy teologiczno-liturgicznej na czas przeżywania Triduum Paschalnego. Warto przeczytać je na kilka dni przed samym Triduum – żeby zaczęły w nas pracować i owoce wydały właśnie w czasie uczestnictwa w liturgicznych celebracjach. Autorami artykułów są świeccy i duchowni, teologowie i liturgiści, którzy jednak przede wszystkim – co podkreślone jest w książce – są ludźmi Wielkiej Nocy. I tym doświadczeniem – poniekąd osobistym, poniekąd powszechnym – dzielą się z czytelnikami tego niecodziennego przewodnika. Książka jest bardzo sensownie podzielona. Pierwszy rozdział zbiera teksty ogólne, które mają wprowadzić nas w tajemnicę Paschy Chrystusa. Potem mamy kolejne dwa rozdziały ogólne – jeden o całym Wielkim Tygodniu, a drugi o Triduum Paschalnym. Potem dostajemy wreszcie bardziej szczegółowe spojrzenie na poszczególne dni Triduum Sacrum – na czwartek z Chrystusem Wydanym, na piątek z Chrystusem Umęczonym, na sobotę z Chrystusem Pogrzebanym i na niedziele z Chrystusem Zmartwychwstałym. Całość zbioru zamyka rozdział o świętowaniu oktawy wielkanocnej. Poszczególne części zawierają w sobie fragmenty Pisma Świętego, nauki ojców Kościoła i liczne, praktyczne artykuły autorów współczesnych – które nieraz nas zaskoczą, zadziwią, zachęcą do nowego spojrzenia. Wiele z tych tekstów przygotowuje nas nie tylko do liturgicznego przeżywania najważniejszych dla naszej wiary tajemnic. Mogą też być podstawą do refleksji modlitewnej nad sensem tych dni. Szczególną uwagę warto zwrócić na zawarte na końcu poszczególnych części „dobre praktyki”. To takie konkretne (nawet bardzo konkretne!) rady, które pomogą nam w przeżywaniu każdego kolejnego dnia Triduum. Warto je przeanalizować i wziąć sobie do serca – no i zastosować w praktyce.  

fot. Tomasz Gzell, PAP

Najważniejsza tajemnica 

„Triduum Paschalne. Przewodnik” ma przede wszystkim umożliwić nam aktywne uczestnictwo w poszczególnych liturgiach paschalnych. Bo nie mamy być jak widzowie, którzy przyszli na spektakl i tylko biernie obserwują, co się dzieje. Nie, my mamy być aktywnymi uczestnikami tej kilkudniowej liturgii paschalnej. Do tego zaprasza na Chrystus, do tego zaprasza nas też Kościół. Liturgia Triduum Paschalnego jest tak bogata i inna od reszty roku właśnie po to, byśmy zrozumieli, że to właśnie najważniejsza tajemnica naszej wiary. A skoro najważniejsza – to na jej przeżywanie warto się dobrze przygotować. Właśnie dlatego warto sięgnąć po ten przewodnik – po realne narzędzie, które pomoże w przygotowaniu do świąt. Bo, jak czytamy, „dzięki obrzędom liturgicznym możemy przyjmować realne owoce męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – pojednanie z Ojcem, dar Ducha Świętego i jedność z Synem Bożym. Ze względu na centralny charakter wydarzeń paschalnych święta wielkanocne stanowią oś, wokół której krąży nasza wiara wyrażana w celebracji liturgicznej. Zarazem wspominane i przeżywane w ich trakcie tajemnice są źródłem życia dzieci Bożych”. Dobrego czasu przygotowania! 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze