fot. unsplash

Przymusowa aborcja u niepełnosprawnej kobiety

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Sąd w Wielkiej Brytanii nakazał wykonanie aborcji u kobiety z niepełnosprawnością intelektualną. W orzeczeniu przeczytać można, że jest ona w interesie pacjentki.

>>> W Irlandii niedługo aborcja na życzenie?

Taki sam wyrok zapadł w podobnej sprawie na początku tego roku, chociaż wówczas został on uchylony po protestach opiekunów niepełnosprawnej. Sprawa dotyczy 20-letniej kobiety w 12. tygodniu ciąży. Personalia zostały utajnione, aby chronić jej prywatność. Zdaniem brytyjskich mediów tym razem nie można oczekiwać odwołania, ponieważ opiekunowie niepełnosprawnej kobiety i jej rodzina zastępcza wspierają aborcję.

>>> Mary Wagner: aborcja to straszna klęska kobiety

Zdjęcie: temida, fot. domena publiczna

„Znacząca ingerencja”, ale uzasadniona

Orzeczenie sądu zostało wydane po rozprawie w brytyjskim Sądzie Opiekuńczym, który zajmuje się sprawami dotyczącymi osób uznanych za niezdolne do samodzielnego działania. Fundusz powierniczy NHS, odpowiedzialny za opiekę nad kobietą, zwrócił się do sądu o pozwolenie na przeprowadzenie aborcji. Sędzia David Williams napisał w swoim orzeczeniu, że aborcja będzie „znaczącą ingerencją” w autonomię cielesną kobiety, ale zgodził się także, że leży to w jej najlepszym interesie, a kontynuacja ciąży może zaszkodzić jej zdrowiu psychicznemu i fizycznemu.

>>> Franciszek: aborcja nie może być „prawem człowieka”

Zobacz także
Wasze komentarze