Przynieść świat do Jezusa przez radość i ewangelizację. Paradiso 2024 [FOTOREPORTAŻ]
Od wtorku do soboty (2-6.07.2024) trwają dni młodych archidiecezji poznańskiej – Paradiso. Nie obyło się bez wielbień, warsztatów, olimpiady, koncertów, konferencji , a przede wszystkim – ewangelicznej radości, którą łatwo się zarazić na Świętej Górze w Gostyniu.
Kilkaset młodych osób po raz kolejny przyjechało do Gostynia na Świętą Górę, gdzie wśród uśmiechniętych księży filipinów, zaangażowanych sióstr zakonnych oraz wielu gości specjalnych, mogli przez cztery dni doświadczać wspólnoty Kościoła.
Preferisco il paradiso!
Spotkanie młodzieży od lat odbywa się na Świętej Górze, gdzie znajduje się Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri, który pięćset lat temu wołał: „Preferisco il paradiso!”, czyli „Wolę niebo, wolę raj!”. Jak tłumaczy myśl najradośniejszego ze świętych jeden z filipinów, dk. Adam Pupka COr: „Przypominał, że niebo jest w zasięgu ręki każdego człowieka i że niebo to nic innego jak wielka i prawdziwa radość. Święta Góra w tych dniach przyjmuje rzesze młodych, którzy poprzez modlitwę, piękno liturgii i radość wspólnej zabawy chcą odnajdywać swoją drogę do nieba”.
Raj wybierają licealiści i studenci, siostry zakonne, świeccy i księża, każdy zaproszony jest do raju, co każdego dnia wybrzmiewało na inny sposób. Mówił o tym m.in. bp Grzegorz Suchodolski w homilii podczas czwartkowej Eucharystii: „Świat potrzebuje ludzi, którzy mówią o Bogu. W sukienkach i spodniach, każdego – nie tylko księży! Potrzeba wspólnot rozsianych po całym Kościele, żebyśmy mówili jednym głosem jak apostołowie w dniu Pięćdziesiątnicy!”
Okazywać światu piękno Jezusa
Bp Grzegorz Suchodolski odniósł się w tym kontekście do odczytanej Ewangelii o uzdrowieniu paralityka przyniesionego do Jezusa. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest, by i dziś przynosić świat do Jezusa – przez radość i ewangelizację. „Im bardziej będziecie podobni do świata, tym bardziej będziecie wiarygodni dla tych, którzy nie mają doświadczenia Boga – ale trzeba uważać, żeby nie świat nas przyciągnął, ale żebyśmy my pokazywali piękno tego, czym napełnia nas Jezus, Jego Ewangelia, sakramenty. Pociągaj innych za sobą, wzorem modlitwy, przykładem życia!”.
Jednym z gości tegorocznego Paradiso był raper Arkadio, który poprzez swoją twórczość dzieli się odkrywanym wciąż – w codzienności – pięknem Boga. Podczas koncertu poprzez śpiewane wspólnie kawałki oraz pomysłowy freestyle „nawijał” młodym o swym doświadczeniu Boga, które zmieniło jego życie.
>>> Koncert Arkadio na Paradiso 2024 [GALERIA]
Świętość dla każdego
Spotkania Paradiso pokazują, że jest wielu młodych, których autentyczny przykład życia pociąga. Opowiada o tym Mikołaj: „Przyjechałem z tego względu, że w zeszłym roku zachwyciłem się młodym Kościołem, młodymi ludźmi, którzy tutaj są”.
W tym roku szczególnie dotknęła go postać bł. Edmunda Bojanowskiego, który urodził się blisko Gostynia i jego historia mocno wiąże się ze Świętą Górą. „Ktoś mógłby pomyśleć, że jego życie „po ludzku” mogło nie mieć sensu, ale on nie zamykał się, szedł dalej i wyciągał dobro” – opowiada Mikołaj, tłumacząc, że mu bł. Edmund przypomina, że każdy może zostać świętym, nawet w trudnych okolicznościach.
O powszechnym zaproszeniu do świętości utwierdzały również konferencje wygłoszone przez ks. Pawła Cyza COr, a także świadectwa o różnych drogach do świętości: sióstr dominikanek, ks. Marka Dudka COr i Agaty Rujner (Prawie Morały). Po spotkaniach tych rodziło się wiele pytań, m.in. o wskazówki w rozeznawaniu powołania.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Dzień na Paradiso rozpoczyna się wspólną jutrznią w bazylice. Plan wypełniony jest różnymi działanaimi, z których każdy może skorzystać w takim stopniu, jaki mu odpowiada. Młodzi mają dużo okazji, by odpocząć: poprzez grę w siatkówkę, spacery czy obejrzenie fragmentu Ewangelii VR – Paradiso odwiedziło również Miejsce Słowa.
>>> Ostatnia wieczerza w goglach VR. Poczuj na sobie spojrzenie Jezusa
Dzień zaczyna się jutrznią, a kończy… tańcami! Niektórzy cały dzień wyczekują na Nocny Targ, w którym można przy dobrej muzyce potańczyć, porozmawiać i po prostu na spokojnie pobyć ze sobą. Olimpiada sportowa, kino plenerowe, koncerty – dzieje się dużo, na wiele sposobów można dobrze spędzić te kilka dni wakacji.
„Każdy znajdzie coś dla siebie” – mówi Ola, która przyjechała na Paradiso już po raz drugi. Szczególnie zachwyca ją otwartość paradisowiczów: „Idziesz ścieżką, uśmiechasz się do przypadkowych osób, przedstawiacie się i zaczynacie rozmawiać i potem okazuje się, że świat jest mały!”.
Warsztaty fotograficzne, taneczne, kaligraficzne, LEGO, plastyczne, bębniarskie, florystyczne… to tylko część warsztatów, w których mogli wziąć udział młodzi, wybierając, z której ścieżki rozwoju chcą najbardziej czerpać.
Kościół jest młody
Na Paradiso od lat przyjeżdżają młodzi z różnych zakątków archidiecezji poznańskiej. I ta młodość przyciąga – przede wszystkim młodość ducha. Opowiedziała o tym w rozmowie siostra Justyna ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP: „Przyciągnęła mnie tu młodość, która ma w sobie niezwykłego ducha, który niesie, buduje i pokazuje, że Kościół jest młody i cały czas młodym się staje. Pytanie do nas – czy my chcemy być młodzi, młodzi Chrystusem codziennie, każdego dnia?”.
„Wydaje mi się też, że takiego umocnienia w Kościele bardzo potrzebujemy – dzieli się siostra – że potrzebujemy wyjścia do, co wiąże się z naszą odwagą, że ja muszę zaryzykować i żeby wrócić to muszę wstać i kilka kroków gdzieś zrobić, więc wracajmy”.
Galeria (5 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |