Orszak Trzech Króli Poznań

fot. Justyna Nowicka

Przynieśli dary, ale i sami dostali… rogale świętomarcińskie. Trzech Króli w Poznaniu [ZDJĘCIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W stolicy Wielkopolski Orszak Trzech Króli był  jubileuszowy, bo przeszedł już po raz dziesiąty. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. 7,5 tys. osób. Uczestnicy przeszli z pl. Wolności na Stary Rynek. Uroczystość zakończyła msza odprawiona w poznańskiej Farze.

Orszak Trzech Króli Poznań

Orszak Trzech Króli w Poznaniu, fot. Justyna Nowicka


Jeśli Poznań, to nie mogło zabraknąć związanych z tym miastem symboli. I choć to nie 11 listopada (czyli święto patrona głównej ulicy miasta – św. Marcin), to i tym razem nie obyło się bez rogali świętomarcińskich. Trzej Królowie zostali poczęstowani nimi przez… Józefa. Poczęstunek otrzymało też – nie mogło być inaczej – Dziecię Jezus! Zapraszamy do naszej fotorelacji z tego wydarzenia.
Orszak Trzech Króli Poznań

fot. Justyna Nowicka


Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w piśmie skierowanym do uczestników uroczystości podkreślił, że podróż Mędrców ze Wschodu do Betlejem „doprowadziła ich do spotkania z przychodzącym na ziemię Bogiem”. Także i my wychodzimy z naszych domów, aby przemierzając ulice Poznania, zaświadczyć, że Bóg naprawdę przyszedł na ziemię. Wobec mieszkańców naszego miasta chcemy wyznać, że Jezus jest wśród nas, a spotkać może Go każdy, kto pozwoli prowadzić się przygodzie wiary” – napisał abp Gądecki.

>>> Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli

Orszak Trzech Króli Poznań

fot. Justyna Nowicka


Uczestnicy pochodu kolędując przeszli z pl. Wolności na Stary Rynek. W połowie drogi uczestników pozdrowił aktor odgrywający rolę św. Marcina. Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, w tym roku do tradycyjnych darów ofiarowanych przez Mędrców: złota, kadzidła i mirry, dołączono czwarty – rogale świętomarcińskie wręczone przez poznańskiego cukiernika.W porównaniu do poprzednich edycji orszaku w tym roku organizatorzy wprowadzili kilka zmian. Tłumacząc się dobrem zwierząt i względami ekologicznymi zrezygnowali z wykorzystania w wydarzeniu żywych wielbłądów. Aktorzy odgrywający rolę Mędrców poruszali się na koniach. Nowością było dodanie dodatkowej sceny tanecznej dla występujących w aranżacji aniołów. Tzw. scenę diabelską rozbudowano wykorzystując do tego stojący na pl. Wolności diabelski młyn.

>>> Wrócili inną drogą

Orszak Trzech Króli Poznań

fot. Justyna Nowicka


>>> Warszawa: wyruszył Orszak Trzech Króli [GALERIA]

W czasie orszaku prowadzono zbiórkę pieniędzy na wsparcie Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień w Wierzenicy oraz na Dom Dziennego Pobytu „Dzieci Betlejem” dla sierot i półsierot w Kitwe w Zambii. Poznańska uroczystość odbyła się pod patronatem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, a wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu miasta. Przy organizacji tegorocznego orszaku wzięło udział ok. pół tysiąca wolontariuszy.

Galeria (44 zdjęć)
Zobacz także
Wasze komentarze