Kamil Stoch, fot. PAP/Grzegorz Momot

PŚ w Willingen: Stoch na trzecim miejscu

Stephan Leyhe wygrał konkurs PŚ w Willingen. Najwyżej z Polaków uplasował się Kamil Stoch, który po pierwszej serii był na prowadzeniu, a zawody ukończył na trzecim miejscu. To już 70. podium w karierze skoczka z Zębu.

Po piątkowych zawirowaniach z wiatrem zdecydowano się przenieść kwalifikacje na sobotę. W kwalifikacjach wystąpiło 53 zawodników, jednak rywalizacja toczyła się nie tylko o prawo występu w konkursie. Skok kwalifikacyjny liczy się także bowiem do klasyfikacji Willingen Five, której zwycięzca dostanie 25 tys. euro.

fot EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Sobotni trening wygrał Stefan Kraft. Najlepszy na treningu z Polaków był Kamil Stoch, który zajął trzecie miejsce. Dawid Kubacki został sklasyfikowany na 29. miejscu. To zwiastowało, że punktowane próby mogą nie być zbyt łatwe dla zawodników znad Wisły. W kwalifikacjach wszyscy Biało-Czerwoni zdołali awansować do pierwszej serii. Najlepiej poszło Kamilowi Stochowi, który skoczył 130 metrów i był dziesiąty. 23. był Piotr Żyła, który uzyskał 124 metry. Słabiej niż oczekiwano poszło Dawidowi Kubackiemu. Jego skok na 125,5 metra dał mu dopiero 17. lokatę.

Willingen, Niemcy, Kamil Stoch, podczas pierwszej serii indywidualnego konkursu Pucharu Świata, fot. PAP/Grzegorz Momot

Niestety już po pierwszym skoku w ramach Willingen Five liderzy polskiej kadry znacznie ograniczyli swoje szanse na końcowy triumf w cyklu. Stoch tracił do prowadzącego Leyhe 22,6 pkt., a Kubacki – 30,8 pkt. Jednak to nie przeszkodziło Stochowi w walce o triumf w sobotnim konkursie.