fot. EPA/RONALD WITTEK

Dawid Kubacki wygrał Turniej Czterech Skoczni!

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dawid Kubacki, jako trzeci Polak w historii (po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu) wygrał Turniej Czterech Skoczni.

W ostatnim konkursie w tegorocznym TCS (w austriackim Bischofshofen) Polak dzięki skokom na 143 i 140,5 metra zajął pierwsze miejsce! W klasyfikacji generalnej wyprzedził Norwega Mariusa Lindvika oraz Niemca Karla Geigera. Dawid Kubacki wygrał zawody w Bischofshofen, a także cały 68. Turniej Czterech Skoczni. Mistrz świata z Seefeld tym samym został trzecim Polakiem po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu, który zwyciężył w prestiżowym konkursie. To trzeci Polak, który wygrał TCS, ale stało się to po raz czwarty w historii polskich skoczków.

>>> Dawid Kubacki: dziękuję wszystkim kibicom. Dmuchali pod narty!

Bischofshofen, Austria, Polacy: Piotr Żyła, Dawid Kubacki i Kamil Stoch. fot. PAP/Grzegorz Momot


Kubacki prowadził po trzech pierwszych konkursach (830,7 punktów). Polak wyprzedzał o 9,1 punktu Norwega Mariusa Lindvika (821,6 pkt.). W walce o wygraną w końcowym rozrachunku liczyli się jeszcze trzeci obecnie w klasyfikacji TCS Niemiec Karl Geiger (817,4 pkt.) oraz ubiegłoroczny triumfator Ryoyu Kobayashi (817 pkt.). Teoretycznie o podium 68. Turnieju Czterech Skoczni mógł jeszcze powalczyć reprezentant gospodarzy – Stefan Kraft, który zgromadził 798,6 pkt. i był piąty. Dawida Kubackiego i innych polskich skoczków szkoli trener Michał Doleżał.

>>> Kamil Stoch: Bóg na pierwszym miejscu [WIDEO i ZDJĘCIA]

Dotychczas, z Polaków, TCS wygrali: Adam Małysz (w 2001r.) i dwukrotnie Kamil Stoch (w 2017 i 2018r.). Stoch jako drugi skoczek w historii skoków wygrał Turniej wygrywając wszystkie cztery konkursy turniejowe.

fot. PAP/Grzegorz Momot

Dzisiaj, spośród Polaków do drugiej serii zakwalifikowali się również trzynasty Kamil Stoch i 28. Piotr Żyła. Z rywalizacją pożegnali się zaś 33. Maciej Kot i 49. Stefan Hula. W serii finałowej jako pierwszego z polskiej ekipy zobaczyliśmy na belce startowej Piotra Żyłę, który wylądował na 129. metrze. Kamil Stoch uzyskał 134 m i tuż po swoim skoku znalazł się na trzeciej pozycji. Ryoyu Kobayashi wylądował na 138. metrze, o metr bliżej lądował Marius Lindvik, a 136 m skoczył Karl Geiger.

fot. EPA/CHRISTIAN BRUNA

Jako ostatni na belce startowej zasiadł Dawid Kubacki i nie pozostawił przeciwnikom złudzeń: uzyskał 140,5 m, wygrał konkurs w Bischofshofen i cały 68. Turniej Czterech skoczni! GRATULUJEMY! I DZIĘKUJEMY!

 

Galeria (3 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze