Fot. Griffin Quinn/unsplash

Pułtusk: odkryto zbiorowe mogiły z czasu wojen napoleońskich

W okolicach Pułtuska (w diecezji płockiej) podczas budowy obwodnicy odkryto dwie zbiorowe mogiły żołnierzy wojsk carskich z roku 1806. Polegli byli wyznania prawosławnego, o czym świadczą prawosławne dewocjonalia znalezione przy ich szczątkach.

Narodowy Instytut Dziedzictwa przekazał, że pod Pułtuskiem odnaleziono dwa zbiorowe groby żołnierzy carskich z czasu bitwy stoczonej 26 grudnia 1806 roku przez armie rosyjską i francuską, podczas prac archeologicznych przy obwodnicy tego miasta. Archeolodzy odkopali ludzkie czaszki i kości. Okazało się, że w jednym z grobów pochowano piętnastu żołnierzy armii carskiej, natomiast w drugim pięciu. Przy szczątkach były artefakty w postaci dewocjonaliów prawosławnych i guzików.

Prace archeologiczne koło Pułtuska, za zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Warszawie (czyli inwestora), prowadzi Fundacja Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W poprzednich latach były prowadzone w tym rejonie prace wykopaliskowe, jednak wcześniej nie natrafiono na szczątki ludzkie. Na penetrowanym obszarze udało się jednak odnaleźć ślady osadnictwa z epoki brązu i pozostałości po starym wodnym młynie z XIX-XX wieku.

>>> Portugalia: w ruinach dawnego rzymskiego miasta znaleziono monety, ceramikę i małą nekropolię

Bitwa pod Pułtuskiem stoczona została 26 grudnia 1806 pod Pułtuskiem przez wojska francuskie z wojskami rosyjskimi, w czasie wojny z IV Koalicją. 30-tysięczny V Korpus francuski pod dowództwem marszałka Jean Lannesa i dywizja Gudina z III korpusu marszałka Louisa Davouta próbowały zdobyć most na Narwi i zająć miasto. Niespodziewanie zostały zaatakowane na zachód od Pułtuska przez 45-tysięczną armię rosyjską ze 120 armatami, pod dowództwem generała Levina Augusta von Bennigsena. 

Niezwykle krwawa bitwa pozostała nierozstrzygnięta, ponieważ Rosjanie wytrwali na swoich pozycjach i zniszczyli most. Sama bitwa toczyła się w trudnych warunkach atmosferycznych podczas opadu śniegu z deszczem, w czasie największych roztopów i zabłocenia terenu. Straty obu stron były bardzo wysokie. Francuzi stracili około 1500-7000 zabitych, rannych i wziętych do niewoli, a Rosjanie 3500-5000. Bitwa ta została upamiętniona na Łuku Triumfalnym w Paryżu, gdzie umieszczono nazwę miasta „Pułtusk”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze