Fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Portugalia: w ruinach dawnego rzymskiego miasta znaleziono monety, ceramikę i małą nekropolię

Monety, ceramikę oraz groby młodych osób – najprawdopodobniej członków rodziny z czasów Imperium Rzymskiego – znaleźli archeolodzy w Faro, na południu Portugalii. Poinformował o tym zespół badaczy koordynowany przez Camilę Lacueva.

Do odkrycia na pozostałości rzymskiego miasta doszło przypadkowo w miejscu, gdzie w czasie obecności Rzymian na Półwyspie Iberyjskim istniało miasto Ossonoba. Natrafiono na nie podczas prac budowlanych w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się duży warsztat samochodowy.

Badania objęły teren zajmujący 5 km2. Autorzy prac wyjaśnili, że na badanym terenie znaleziono małą nekropolię z grobami trzech osób, z dobrze zachowanymi szkieletami. Prawdopodobnie jest to młode małżeństwo oraz ich dziecko. Osoby te mogły pochodzić z wyższych sfer, o czym ma świadczyć budowa grobowców oraz fakt, że wraz z kobietą złożono biżuterię.

>>> Kuba: już 88% społeczeństwa żyje w ubóstwie lub na jego granicy

Znalezisko pochodzi z V lub VI wieku.

Uczestniczący w pracach archeolog Francisco Correia zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędą się badania genetyczne zachowanych szkieletów, aby określić stopień pokrewieństwa osób, złożonych w małej nekropoli.

Na terenie objętym badaniami znaleziono też m.in. monety z czasów rzymskich, a także fragmenty naczyń ceramicznych oraz przedmiotów codziennego użytku z tej epoki.

„Wydobyliśmy tu już setki przedmiotów: od pozostałości zwykłej ceramiki i ceramiki kuchennej, także fragmenty amfor, kościanych kostek do gry, gwoździ, szpilek, łyżek, a także rzeźb” – powiedział uczestniczący w pracach archeolog Francisco Correia.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze