Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Rada Konferencji Biskupich Europy: wolontariat częścią dobrego społeczeństwa

Wolontariat jest częścią dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Mówiono o tym podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy, odbywającego się w Poznaniu w dniach 13-16 września na temat „Duch solidarności w Europie”.

Przewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco przypomniał, że solidarność to postawa duszy, sposób współodczuwania z innymi. Duch solidarności konkretyzuje się w działaniach: wolontariacie, pomocniczości, współudziale itd.

Wiceprzewodniczący CCEE kard. Vincent Nichols przyznał, że podczas obrad najbardziej uderzyło go stwierdzenie raportu o wolontariacie w Europie (który był podstawą do dyskusji uczestników zgromadzenia), że Kościół katolicki jest najbardziej spośród instytucji czynny na polu wolontariatu. Wskazał, że dzięki wolontariatowi odchodzimy od indywidualizmu i nawiązujemy relacje z innymi, uczymy się bezinteresowności. Wolontariat to ścieżka wiodąca do człowieczeństwa, a przez to do Jezusa Chrystusa – stwierdził metropolita Westminsteru.

Jego zdaniem wolontariat jest częścią dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Przywraca on pojęcie bezinteresowności i daru z siebie dla drugiego człowieka. Kardynał zauważył, że otrzymując pomoc od wolontariuszy, przybywający do Europy migranci mogą przekonać się, jak wartościowa jest europejska kultura. Według niego rządy powinny szanować wolontariat i zapewniać mu wolność działania i nie narzucać mu ścieżek służących ideologii narzucanej przez państwo.

Zgromadzenie odwiedził również prezydent RP Andrzej Duda Fot.  PAP/Jakub Kaczmarczyk

Abp Stanisław Gądecki, który także jest wiceprzewodniczącym CCEE, zauważył, że od XIX w. solidarność była rozumiana jako połączenie sił dla uzyskania korzyści w życiu społecznym. Tym samym była przeciwstawiana miłości bliźniego. Dopiero ks. prof. Józef Tischner i papież Jan Paweł II „wprowadzili miłość bliźniego w samo serce solidarności”.

Powołując się na raport o wolontariacie, metropolita poznański wskazał, że więcej jest młodych ludzi w Europie podejmujących wolontariat niż chodzących do kościoła. Wskazał przy tym, że wolontariat katolicki bez formacji duchowej przeradza się w wolontariat laicki, gdyż górę biorą motywy czysto humanistyczne.

Wśród najważniejszych przestrzeni dla działań wolontariatu wymienił: życie i śmierć człowieka, rodzina, wolność, na czele z wolnością religijną i migracja. – Wolontariat chrześcijański to prawdziwe odbicie miłości Boga do człowieka – stwierdził abp Gądecki.

Jutro zgromadzeni w Poznaniu przewodniczący konferencji biskupich naszego kontynentu odprawią Mszę św. w katedrze, w czasie której modlić się będą w intencji Europy. Pojutrze natomiast o godz. 12.00 w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbędzie się konferencja z udziałem kard. Bagnasco i abp. Gądeckiego, w czasie której zostanie także przedstawiony końcowy komunikat z obrad zgromadzenia.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze